Správa železnic: Práce na elektrizaci trati z Brna do Střelic postoupily do závěrečné fáze

16.07.2021 15:13

Zatím nejnáročnější nepřetržitou výluku si vyžádaly intenzivní stavební práce, které se v současné době odehrávají v rámci elektrizace dvoukolejného traťového úseku z Brna do Střelic.

Správa železnic: Práce na elektrizaci trati z Brna do Střelic postoupily do závěrečné fáze
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Vlaky zde přestaly jezdit 2. července, až do 20. září je nahradí autobusy. Poté budou cestující moci opět využívat zrekonstruovaná nástupiště na zastávkách Troubsko a Střelice dolní.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17387 lidí

V celém úseku bude také dokončena montáž trakčního vedení. Celkové investiční náklady akce dosahují 2,7 miliardy korun. Na jejím spolufinancování se významnou měrou podílí Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Doprava, národní zdroje zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Elektrizaci zmíněného traťového úseku provádí sdružení firem Skanska a Elektrizace železnic Praha. Stavba, jejíž přesný název zní Elektrizace trati vč. PEÚ Brno – Zastávka u Brna, 1. etapa, začala vloni v červenci, její úplné dokončení se předpokládá na jaře příštího roku. V té době už by měly běžet naplno práce na navazujícím úseku do Zastávky u Brna, příslušnou veřejnou zakázku vyhlásila Správa železnic v minulém měsíci.  

„Největší objem prací se nyní odehrává ve stanici Střelice. Konkrétně zde probíhají dokončovací práce na výstavbě podchodu a ostrovního a vnějšího nástupiště. V samotném kolejišti se stavbaři přesunuli ke kolejím, které se nacházejí dál od výpravní budovy,“ popisuje ředitel Stavební správy východ Správy železnic Miroslav Bocák. Jak dodává, pracuje se také na rekonstrukci železničního spodku a svršku na kolejích ve směru na Tetčice a Moravské Bránice a opěrné zdi mezi těmito kolejemi. Současně začaly práce na spodní stavbě nové lávky přes stanici, samotná konstrukce vzniká ve výrobních prostorách mimo stavbu. 

„Aktuální etapa je z pohledu velkého objemu prací na malém prostoru a délky výluky nejnáročnější částí stavby. V 81 dnech musíme vyměnit železniční spodek v obou částech traťových kolejí ze Střelic, realizovat nové odvodnění, vyměnit kolejový rošt a přilehlé výhybky na obou kolejových rozvětveních, sanovat opěrnou zeď a osadit novou lávku. Na závěr aktivujeme nové zabezpečovací zařízení a hlavně zbudujeme nové trakční vedení. Po 20. září proběhne poslední část výlukových prací na objízdných kolejích ve stanici Střelice. Poslední nepřetržitá výluka skončí 29. října,“ říká projektový manažer Skanska Ondřej Zedník.

V mezistaničním úseku do Brna-Horních Heršpic byla dokončena kompletní rekonstrukce obou traťových kolejí. Hotové jsou rovněž úpravy všech tří přejezdů, které společně s křížením přímo ve stanici Střelice získaly nejvyšší možné zabezpečení, tedy světelnou signalizaci se závorami.

Vlaky se na modernizovaný úsek vrátí 20. září, kdy se také otevřou pro cestující zmodernizované zastávky Troubsko a Střelice dolní. Nově vybudované zastávky Brno-Starý Lískovec a Ostopovice začnou sloužit veřejnosti od nového jízdního řádu, který letos vstoupí v platnost 12. prosince. Všechna nástupiště budou mít nástupní hranu v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí, samozřejmostí bude bezbariérový přístup.  

Celý traťový úsek bude elektrizován střídavou trakční soustavou. Současně dostane nové zabezpečovací zařízení, které se bude po dokončení ovládat dálkově ze stanice Brno hl. n. Maximální rychlost vlaků se po vybudování systému ETCS zvýší na 120 km/h, do té doby budou vlaky jezdit maximálně 100 km/h.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody

13:29 Česká krajina: Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody

Rozsáhlé ničení přírody v České republice neskončilo s rokem 1989. A nevyhnula se mu ani ta nejcenně…