Správa železnic: První PPP projekt české železnice přitahuje pozornost investorů

07.09.2024 11:12 | Tisková zpráva

Správa železnic a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) za účasti ministra dopravy a konsorcia poradenských firem představily klíčové parametry prvního PPP projektu na české železnici. Prezentace v pražské Fantově budově přilákala více než 200 zástupců investorů, stavebních firem a financujících institucí, dalších 80 se připojilo online.

Správa železnic: První PPP projekt české železnice přitahuje pozornost investorů
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

„Investorský den byl pro domácí a zahraniční investory jasnou zprávou o tom, že zahájení výběrového řízení na koncesionáře pro tento důležitý projekt je již blízko. Základní parametry projektu budou vycházet z úspěšné realizace dálnice D4 formou PPP, se zohledněním železničních specifik. Investoři tak mohou předpokládat, že dostanou kvalitně připravený projekt podle mezinárodních standardů,“ přiblížil ministr dopravy Martin Kupka.

První železniční PPP projekt se týká modernizace úseku z Prahy-Veleslavína na Letiště Václava Havla, včetně výstavby multimodálního terminálu Dlouhá Míle a nové zastávky Praha-Liboc.

„Naším cílem je, aby v roce 2030 bylo možné dojet vlakem z centra Prahy až na Letiště Václava Havla. Chceme tak zlepšit dopravní obslužnost, snížit hluk i emise CO2 a tomu podřizujeme veškeré kroky, včetně hledání alternativních zdrojů financování,“ uvedl náměstek generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Zase ta EU

Proč nám EU určuje výši minimální spotřební daně na paliva? A to ji jako určuje i u jiných věcí? Neměly by si o tom státy rozhodovat sami? Mimochodem, jaká je podle EU ta minimální daň na pohonné hmoty? Ptám se vás, protože prý ODS nyní chce její snížení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta zavádí možnost sledování i pro Obyčejné zásilky do zahraničí

16:13 Česká pošta zavádí možnost sledování i pro Obyčejné zásilky do zahraničí

Česká pošta umožní sledování průběhu doručení i u mezinárodních Obyčejných zásilek.