Stanovisko Protonového centra k nabídce smlouvy ze strany VZP

19.10.2013 10:03 | Zprávy

Vedení pražského protonového centra přivítalo nabídku na jednání, které se mělo uskutečnit dne 17. října. Zároveň požádalo o zaslání podkladů a nabídlo uskutečnění schůzky v sídle PTC.

Stanovisko Protonového centra k nabídce smlouvy ze strany VZP
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Vzhledem k objemu finančních prostředků považujeme za logické, aby se vedení VZP seznámilo s objektem, který nikdy nenavštívilo, nezná jej a neví, jak pracuje. Včera v podvečer jsme obdrželi informaci, že ředitel VZP pan Kabátek trvá na schůzce v jejich sídle a zároveň podklady týkající se časově omezené smlouvy na léčbu pojištěnců VZP. Vedení proto požádalo o čas na prostudování smlouvy a zejména porovnání s dlouhodobou smlouvou uzavřenou mezi protonovým centrem a Vojenskou zdravotní pojišťovnou ČR. Týká se všech diagnóz, pro které je protonová terapie vhodná a nijak neomezuje počty pacientů včetně práva rozhodnutí o vhodnosti léčby, která je na lékařích protonového centra.

K počtům léčených pacientů v zemích EU, které poskytla médiím VZP sdělujeme, že jsou pouze odrazem nedostatku protonových center, nikoli výpovědí o potřebě protonové terapie. Ani budoucí plná kapacita protonového centra v Praze nebude stačit doporučenému počtu pacientů vhodných pro protonovou léčbu, jak stanovila Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky, tedy nejméně 10 až 15% z pacientů určených pro ozařování. To je v reálu přes 3000 nemocných ročně.  Kupříkladu ve Velká Británii se ve skutečnosti doposud neléčil ani jediný pacient, protože žádné protonové centrum nemá a všichni jsou posíláni do zahraničí. Dvě centra se státní podporou staví a další staví soukromé subjekty. Stejně tak Švédsko, Holandsko, Polsko a další státy. Během dvou let přibyde na mapě 35 nových center, v dalších letech budou dokončeny desítky dalších. To, že Česká republika má v této oblasti významný náskok před ostatními zeměmi je výhodou pro české pacienty, která však byla již téměř rok prakticky promarněna.

V přiloženém dokumentu se kupříkladu můžete dočíst, že ve Švédsku s menší populací dospěli k obdobnému odhadu jako SROBF, tedy 2500 pacientů. V Nizozemsku odhadují reálnou potřebu protonové léčby pro 17% onkologických pacientů, shodná čísla publikovalo i Dánsko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Proton Therapy Center

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

22:31 Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

Česká pošta vykázala za rok 2024 konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním -1 246 mil. Kč.