Staňte se středověkým jeřábníkem: NPÚ hledá dobrovolníky pro rekonstrukci věže Jakobínky

12.11.2017 9:02

Dne 26. listopadu se v Rožmberku nad Vltavou uskuteční soustředění dobrovolníků, z nichž bude následně vybrána skupina lidí, kteří budou mít jedinečnou příležitost aktivně spolupracovat při obsluze repliky středověkého jeřábu inspirovaného kresbami proslulého umělce Leonarda da Vinciho a italského inženýra Bonaccorsa Ghibertiho. Jeho pomocí se bude v roce 2018 opravovat střecha a ochoz věže Jakobínky, dominanty hradního návrší v Rožmberku nad Vltavou.

Staňte se středověkým jeřábníkem: NPÚ hledá dobrovolníky pro rekonstrukci věže Jakobínky
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Hrad Rožmberk vybudovali v druhé polovině 13. století členové jedné z rodových větví Vítkovců, kteří se od té doby nazývali páni z Rožmberka. Hradní areál vznikal postupně a již ve středověku obsahoval dvě hlavní části, tzv. Dolní a Horní hrad, jehož součástí je zdaleka viditelná věž zvaná Jakobínka. Její neobvyklé jméno je v písemných pramenech poprvé doloženo v 1723. Když v polovině 19. století přestavovali tehdejší majitelé z rodu Buquyoů hrad v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol jeho starobylosti.

Až do roku 1945 se věž nacházela v relativně dobrém stavu, poté se její stav zhoršoval a na počátku 21. století byla zařazena do seznamu nejohroženějších památek. Národní památkový ústav získal v roce 2012 Jakobínku do svého vlastnictví a připravil projekt jejího restaurování a zpřístupnění veřejnosti. Ten je koncipován jako stavební experiment, při němž se v maximální míře zkoumají a prakticky ověřují stavební postupy a technologie užívané od středověku. Záměrem je zachránit a zpřístupnit významnou památku a současně také zachraňovat a uchovávat znalost historických řemesel.

V současné době probíhá oprava interiéru a kamenného pláště věže s využitím dřevěného „středověkého“ lešení. Vlastní restaurování věže bude probíhat s pomocí funkční repliky historického jeřábu. Renesanční malíř Leonardo da Vinci a italský inženýr Bonaccorsa Ghibertiho si do svých skicářů zaznamenali obdivované stavební stroje, které používal Fillipo Bruneleschi v letech 1420–1434 při stavbě kopule chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii. Leonardo da Vinci se s těmito stroji seznámil, když jako mladý učeň v roce 1472 na florentském chrámu pracoval. Na počátku 16. století se takové stavební stroje již užívaly i ve střední Evropě a nelze vyloučit, že podobný jeřáb sloužil i k opravě Jakobínky, poškozené v roce 1522 velkým požárem.

Úkolem dobrovolníků bude zajišťovat pohyb jeřábu chůzí v poháněcím kole. Práce to bude naprosto jedinečná a mimořádná. Jeřáb bude osazen u vrcholu střechy Jakobínky ve výšce cca 40 metrů. Dobrovolníci budou vybíráni podle přísných pravidel:

  • věk v rozmezí 18–60 let
  • přiměřená fyzická zdatnost
  • schopnost pohybu ve výškách – dobrovolník musí být odolný vůči závratím
  • váha do 90 kilogramů
  • výška od 165 do 190 cm

Výběrové soustředění uchazečů proběhne v neděli 26. 11. 2017 u věže Jakobínky v areálu Horního hradu v Rožmberku od 11 hodin do 16 hodin. Instruktoři NPÚ seznámí uchazeče na místě s obsahem a harmonogramem prací a podle výše uvedených pravidel bude proveden výběr, zaškolení a praktické zacvičení dobrovolníků. S vybranými uchazeči bude následně uzavřena smlouva o dobrovolnické činnosti. Vlastní dobrovolnická činnosti bude probíhat až ve stavební sezoně 2018. Termín zapojení jednotlivých dobrovolníků v roce 2018 bude s vybranými osobami s dostatečným předstihem konzultován a následně přesně stanoven, včetně určení případných náhradníků.

V případě zájmu o soustředění dobrovolníků potvrďte prosím z organizačních důvodů svou účast na e-mailu slabova.marketa@npu.cz nebo na telefonu +420 778 417 685. Ke zprávě prosím připojte váš mailový nebo telefonický kontakt, abychom vám v nutném případě mohli zaslat informaci, že se z klimatických nebo jiných důvodů termín soustředění mění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubická nemocnice: ORL klinika nabídne vyšetření u příležitosti Světového dne sluchu

14:52 Pardubická nemocnice: ORL klinika nabídne vyšetření u příležitosti Světového dne sluchu

Nedoslýchavost může výrazně snížit kvalitu lidského života. Běžné denní činnosti jako rozhovory s bl…