Staré noviny z Jihočeské vědecké knihovny si mohou lidé prohlížet přímo z domova

14.10.2014 11:36

Zapomeňte na zdlouhavou cestu do Jihočeské vědecké knihovny (JVK) v případě, že si potřebujete prostudovat některé staré dokumenty. Nyní stačí kliknout na internetu na odkaz kramerius.cbvk.cz a rázem si můžete prohlížet stará vydání Jihočeské pravdy či Iluminované rukopisy vyšebrodské z domova či ze školy.

Staré noviny z Jihočeské vědecké knihovny si mohou lidé prohlížet přímo z domova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

To vše díky projektu „Rozvoj služeb eGovernmentu v Jihočeském kraji“, v jehož rámci se tu počítá s převodem celkem 1,8 milionu stran starých dokumentů do digitální podoby. „V současné době máme zdigitalizováno 101 titulů periodik a 267 monografií, tedy 350 tisíc stránek. Ty zbylé by měly být hotové do konce roku 2019,“ uvedl ředitel JVK Ivo Kareš s tím, že druhým podstatným aspektem digitalizace je i ochrana vzácných originálů.

Kareš zároveň připomněl, že zveřejňování dokumentů přes internet podléhá autorským právům. „Dokumenty starší 70 let, popřípadě ty, u nichž uplynulo přes 70 let od smrti autora, budou zpřístupněny na internetu volně, zatímco ty mladší pouze v naší knihovně a postupem času i v knihovnách muzeí zřizovaných krajem, které se do projektu zapojí,“ dodal.

Převod do digitální podoby si vyžádá 12 milionů korun

Náklady na převod 1,8 milionu stran do digitální podoby si vyžádá náklady zhruba 12 milionů korun, z toho 85 procent bude hrazeno z fondů EU a zbytek zaplatí Jihočeský kraj.

„K digitalizaci jsme vybrali soubor takových periodik a monografií, které lze označit za regionální kulturní dědictví,“ řekl Lukáš Motejzlík z Odboru informatiky, oddělení analyticko-ekonomického a eGovernmentu Jihočeského kraje.

Digitalizace se podle něj provádí dvojím způsobem. „Část zajišťuje externí firma a část naše vlastní pracoviště v budově krajského úřadu v ulici Boženy Němcové. Na moderních přístrojích se na ní podílí kolem 15 osob,“ upřesnil Motejzlík.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, coby příspěvková organizace kraje, je v současné době co do počtu digitalizovaných dat, pátá největší v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy uzavřely s Plzeňským krajem smlouvu na provoz linky P2 Klatovy – Plzeň – Beroun

18:47 České dráhy uzavřely s Plzeňským krajem smlouvu na provoz linky P2 Klatovy – Plzeň – Beroun

Nové vlaky vybavené moderními technologiemi, pohodlnými sedačkami, klimatizací a připojením k Wi-Fi …