Dotazníkové šetření se zaměřilo na skupinu účastníků univerzity třetího věku (senioři ve věku 60 a více let) a na studenty standardního denního studia (věk 18–28 let) na Univerzitě Palackého v Olomouci. Celkově se výzkumu zúčastnilo 545 respondentů, zástupců obou generací byl zhruba stejný počet. Při vyplňování dotazníků odpovídali na dotazy ohledně hodnocení Miloše Zemana, kýžených vlastností spojených s prezidentem obecně, postavení prezidenta v rámci politického systému ČR a dřívějších prezidentů naší republiky.
Nejvýraznější rozpory v názorech mladší a starší generace olomouckých studentů se objevily v hodnocení současného prezidenta, rozdíly v tzv. sémantickém diferenciálu zde dosahovaly místy až 40 %. V čem se obě skupiny lišily? Mladými studenty byl Miloš Zeman nahlížen jako nemorální, hájící cizí zájmy a sociálně necitlivý, studenti-senioři ho naopak posuzovali jako osobu morální, hájící naše zájmy a sociálně citlivou. Největší rozdíl byl zaznamenán právě v posuzování sociální citlivosti současného prezidenta. Tento trend se potvrdil i v celkové klasifikaci dosavadního působení Miloše Zemana v prezidentské funkci – stylem školního známkování se u studentů-seniorů pohyboval mezi chvalitebnou až dobrou, u mladých studentů to bylo na propadnutí. Obě skupiny se naopak shodly na tom, že prezident je politicky aktivní, zkušený a neúplatný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva