Státní pozemkový úřad získal již druhý Zlatý rýč

04.03.2022 17:56 | Tisková zpráva

Státní pozemkový úřad (SPÚ) se zařadil mezi nejlepší sazeče roku 2021 z řad veřejných institucí s počtem 58 923 zasazených stromů. Do sbírky získal již druhé ocenění za první místo, Zlatý rýč.

Státní pozemkový úřad získal již druhý Zlatý rýč
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

„Děkujeme za získané ocenění, kterého si velmi vážíme. O to více, že jsme prvenství získali již podruhé. Již čtvrtým rokem evidujeme počet stromů zasazených mimo náhradní výsadbu, která doprovází většinu našich krajinných realizací. V loňském roce jsme zaevidovali 155 výsadeb o celkovém počtu 77 098 stromů. Na výsadbách se podílí všech 64 poboček. Vzhledem k tomu, že celkovým cílem iniciativy Sázíme budoucnost je vysázet 1 strom za každého občana ČR, tak můžeme s radostí konstatovat, že za poslední 3 roky jsme vysázeli 74 stromů za každého našeho zaměstnance. My na SPÚ totiž žijeme krajinou a hodláme v tom pokračovat i v následujících letech,“ uvedl Martin Vrba, ústřední ředitel SPÚ.

Zlatý rýč převzal Ing. František Pavlík, Ph. D., ředitel odboru půdní služby SPÚ, přímo z rukou Petra Kazdy, ředitele Nadace Partnerství, která výsadbovou iniciativu Sázíme budoucnost koordinuje.

Státní pozemkový úřad se do iniciativy Sázíme budoucnost (ZDE) poprvé zapojil v roce 2020 registrací 6726 stromů vysazených v roce 2019. Za rok 2020 SPÚ zaevidoval již 12 478 zasazených stromů. SPÚ se snaží vysazovat stromy a keře všude tam, kde je to možné. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a trendu posledních let se změnil i pohled na realizovaná opatření. Cesty, sloužící k dostupnosti zemědělských pozemků ustoupily tzv. zeleným a vodohospodářským opatřením, což reflektuje i Koncepce Pozemkových úprav pro období let 2021 – 2025. I proto je v posledních letech možné pozorovat trend zvyšujícího se počtu vysázených stromů. Nejčastěji jsou vysazovány javory, jeřáby, duby či slivoňe a z typů výsadby to jsou nejvíce aleje, větrolamy, biokoridory, ale i solitéry.

Anketa

Prožije český národ na území svého státu rok 2022 v míru?

52%
36%
12%
hlasovalo: 38559 lidí

V květnu loňského roku bylo dokonce na webových stránkách SPÚ (ZDE) do provozu uvedeno počitadlo, které poukazuje na to, že bylo doposud zasazeno 80 187 stromů, 152 371 keřů a zatravněna plocha o výměře 72 972 ha. Počitadlo aktualizuje data každé tři měsíce, což je vzhledem k sezónnosti více než dostačující.

V České republice se od roku 2019 podařilo zmapovat více jak 2 miliony stromů vysázených mimo les, na 5,5 tisíce výsadbách se podílelo 58 073 dobrovolníků. Sázíme budoucnost je nejúspěšnějším evropským projektem, který pomáhá naplňovat cíl Evropské komise vysadit do roku 2030 3 miliardy stromů. Mezi nejúspěšnější sazeče loňského roku, kteří 3. 3. 2022 v Brně převzali symbolický Zlatý rýč, patří vedle Státního pozemkového úřadu v kategorii veřejných institucí, v kategorii obcí vesnice Lipina na Olomoucku; v kategorii zemědělců Kokořův sad; mezi spolky a občany zvítězil ČSOP Studénka; mezi školami ZŠ a MŠ Hluboké Mašůvky na Znojemsku a v kategorii firem společnost Náborář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …