Státní tiskárna cenin: Zkontrolujte si platnost svého řidičského průkazu

19.08.2019 10:02

Podle tiskové zprávy Ministerstva dopravy ČR od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 164 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo na úřad pouze 38 procent řidičů z celkových 433 tisíc, kterým v letošním roce platnost průkazu vyprší. Jedná se o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let.

Státní tiskárna cenin: Zkontrolujte si platnost svého řidičského průkazu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Státní tiskárny cenin se nachází v centru Prahy
reklama

Svůj řidičský průkaz si musíte zajistit na příslušném úřadě, v STC ho pouze vyrobíme. V květnu 2004 jsme zahájili výrobu ŘP ve formátu ID1 (plastová karta) a od té doby jsme jich vyrobili více než 11,5 mil. kusů.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, jak tomu bylo dříve. Úředníci pořídí digitální snímek na místě. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana. Aktuální statistiku k výměně řidičských průkazů najdete na webu Ministerstva dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

39. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

12:00 39. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakt se obchodoval za cenu 8,45 CZK/litr.