Státní úřad pro jadernou bezpečnost: 64. Generální konference MAAE poprvé v historii zčásti ve virtuálním formátu

03.10.2020 22:45

Ve dnech 21. - 25. září, proběhla 64. Generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Jako obvykle zasedal tento vrcholný řídící orgán MAAE ve svém vídeňském sídle.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost: 64. Generální konference MAAE poprvé v historii zčásti ve virtuálním formátu
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

S ohledem na současnou pandemii COVID-19 a související opatření na straně členských států a hostitelské země však letošní zasedání proběhlo ve značně omezeném režimu a poprvé v historii zčásti ve virtuálním formátu.

Vedoucí delegace České republiky a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Ing. Dana Drábová, Ph.D., se rovněž konference zúčastnila virtuálně. Národní projev ČR přednesla formou video-pozdravu. Na webových stránkách MAAE je k dispozici text projevu, jeho videozáznam a záznam celého živého vysílání.

Generální konference schválila přijetí dvou nových členských států – Samoy a Guiney. Po uložení jejich listin o přistoupení se tak počet členů MAAE zvýší na 173. Došlo také na pravidelnou obměnu členů Rady guvernérů, která v období mezi generálními konferencemi MAAE řídí a kontroluje. Za jednotlivé regionální skupiny byli zvoleni: Argentina, Egypt, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Polsko, Rakousko, Senegal, Spojené Arabské Emiráty a Švýcarsko (další členové určení na základě pokročilosti a rozsahu jaderného programu nejsou uvedeni).

Generální konference přijala řadu rezolucí a jiných důležitých rozhodnutí, kterými se bude činnost MAAE řídit v příštím roce. Z každoročně přijímaných technicky zaměřených rezolucí lze zmínit například rezoluce k jaderné bezpečnosti a radiační ochraně, zárukám, zabezpečení nebo technické spolupráci. Byla také přijata zcela nová rezoluce k MAAE a pandemii COVID-19 a nová část rezoluce k aktivitám MAAE na poli jaderné vědy, technologií a aplikací týkající se připravovaného projektu ZODIAC (Zoonotic Disease Integrated Action), jehož cílem je vytvořit celosvětové kapacity pro sledování a diagnostiku nákaz přenosných ze zvířat na člověka.

Program delegace ČR byl tentokráte zcela výjimečný, neboť veškeré doprovodné akce a události proběhly pouze virtuálně bez fyzické účasti jednotlivých delegací. Jedné z významných doprovodných akcí Senior Safety and Security Regulators' Meeting, která byla letos zaměřena na výzvy v oblasti jaderné bezpečnosti, zabezpečení a zvládání radiačních mimořádných událostí v souvislosti s pandemií COVID-19, předsedala Ing. Dana Drábová, Ph.D.

Součástí programu zasedání bylo i letos, jako již tradičně, vědecké fórum tentokráte zaměřené na jadernou energetiku a změny klimatu Nuclear Energy and Climate Change.

Příští 65. Generální konference MAAE bude zahájena 20. září 2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard

15:53 Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard

Systém veřejného zdravotního pojištění hospodařil v roce 2020 s příjmy 358 miliard Kč a výdaji 352,2…