Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Národní radiační havarijní plán schválen

15.12.2020 22:28

Dne 7.12. 2020 byl Usnesením vlády České republiky č. 1276 schválen Národní radiační havarijní plán (NRHP). Byl tím naplněn požadavek § 234 odst. 2 zákona č. 263/2016 Sb. (atomový zákon).

Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Národní radiační havarijní plán schválen
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Národní radiační havarijní plán významným způsobem doplňuje stávající systém zvládání radiačních mimořádných událostí v ČR. Je zpracován pro celé území ČR a obsahuje odpovědnosti dotčených správních úřadů za přípravu na řízení a provádění odezvy na radiační havárii, ke které se může dojít jak v zahraničí, tak i kdekoliv na území ČR, a která může být takového rozsahu, že bude nutné přijímat ochranná opatření ve vztahu k obyvatelstvu i mimo zónu havarijního plánování, tedy v oblastech, pro které nejsou zpracovány vnější havarijní plány a ochranná opatření nejsou předem plánována ani technicky zajišťována.

NRHP musí být implementován do příslušné krizové dokumentace do konce roku 2022 a bude pravidelně ověřován v rámci havarijních cvičení.

Na přípravě Národního radiačního havarijního plánu se vedle SÚJB podílelo zejména Ministerstvo vnitra - Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, krajské HZS ČR, krizové útvary krajských úřadů a řada dalších spolupracujících resortů včetně jim podřízených organizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do voleb míří v Moravskoslezském kraji 19 volebních uskupení

17:45 Do voleb míří v Moravskoslezském kraji 19 volebních uskupení

Druhý říjnový víkend bude v České republice ve znamení voleb do sněmovny. V Moravskoslezském kraji s…