Státní veterinární správa: Kontrola na farmářském trhu v Říčanech zjistila závady u prodeje uzenin

02.09.2018 22:10

V rámci nedávné kontroly provedené Státní veterinární správou na farmářském trhu v Říčanech u Prahy ve Středočeském kraji bylo zjištěno závažné porušení veterinárně hygienických předpisů při stánkovém prodeji uzenářských výrobků.

Státní veterinární správa: Kontrola na farmářském trhu v Říčanech zjistila závady u prodeje uzenin
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Při kontrole inspektorky SVS  zjistily, že na stánku jsou vystavené masné výrobky nabízeny k prodeji nechráněné před kontaminací z vnějšího prostředí. Jednalo se zhruba o šedesát kilogramů nebalených tepelně opracovaných masných výrobků a fermentované trvanlivé masné výrobky. Konkrétně šlo o klobásy různých druhů, špekáčky,  párky, uzená  kachní prsa a tlačenku. Výrobky byly uloženy pouze na tácu, bez jakékoliv ochrany před kontaminaci. V blízkosti stánku navíc v době prodeje probíhaly stavební úpravy místní komunikace. Dále inspektorky zjistily, že u prodávaných potravin nebyl dodržen teplotní řetězec a teplota nabízených uzenářských výrobků neodpovídala požadované hodnotě. Právě v letních měsících v souvislosti s vysokými teplotami vzduchu rizika spojená se stánkovým prodejem rostou.

Na místě inspektorky nařídily dochlazení zboží v chladícím zařízení a zakrytí nabízených produktů před kontaminací. Prodejce se uvedenými prohřešky dopustil porušení několika platných veterinárně hygienických předpisů. Následně byl sepsán protokol o kontrole, na jehož základě KVS zahájí s provozovatelem stánku správní řízení. Prodejci za prokázané porušení platných předpisů může být ve správní řízení uložena pokuta až do výše 10 mil. Kč.

V prvním pololetí letošního roku provedli úřední veterinární lékaři ve Středočeském kraji 23 kontrol prodejců na farmářských trzích, což bylo o sedm více než v prvním pololetí loňského roku. V pěti případech zjistily u kontrolovaného prodejce nejméně jedno porušení předpisů. Zjištěných závad bylo celkem 14.  Uložené pokuty se v jednotlivých případech pohybovaly v řádu jednotek tisíc Kč. Mezi nejčastější závady zjišťované při kontrolách na farmářských trzích patří právě nedostatečná ochrana zboží před kontaminací a nedodržení skladovacích teplot. Poměrně časté jsou také nedostatky ve značení zboží či chybějící deklarace původu výrobků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Slavnostní otevření nových ubytovacích kapacit Věznice Ostrov

10:24 Vězeňská služba: Slavnostní otevření nových ubytovacích kapacit Věznice Ostrov

Slavnostní otevření nově zrekonstruované ubytovny ve Věznici Ostrov se uskuteční 4. února 2020.