Státní zemědělský intervenční fond reaguje na zpochybňování značky KLASA

18.05.2015 17:31

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) plně podporuje značku KLASA, která je udílena kvalitním potravinám, a reaguje tak na vyjádření některých médií, která se snaží tuto značku kvality zpochybnit. Chceme ubezpečit spotřebitele, že KLASA je značkou, kterou jsou oceňovány jen mimořádně kvalitní potravinářské a zemědělské výrobky, dodávané do tržní sítě.

Státní zemědělský intervenční fond reaguje na zpochybňování značky KLASA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Národní značku kvality KLASA uděluje zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. V současné době je značkou oceněno 1 138 výrobků od 224 výrobců.

Administraci značky zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kompletní posouzení výrobku provádí Hodnotitelská komise, která posuzuje nejen dokumentaci, ale i fyzicky předložený výrobek včetně senzorické ochutnávky a kontroly obalu. Komise je složena z řad odborníků v oblasti potravinářství – jsou zde zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Potravinářské komory ČR, Agrární komory ČR, kontrolních orgánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS), Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Výzkumného ústavu potravinářského Praha (VUPP).

Kritérií pro udělení značky kvality Klasa je mnoho a každý výrobek prochází velmi přísným posuzováním. Přihlášený výrobek například musí splňovat platné právní předpisy ČR i EU, pravidla správné výrobní a hygienické praxe a jedná-li se o zemědělské výrobky, pak pravidla správné zemědělské praxe. Dále žadatel dokládá, že parametry uvedené v dokumentaci ověřila akreditovaná laboratoř. Výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, které zaručují jeho jedinečnost ve vztahu k běžným výrobkům dostupným na trhu. Žadatel také předkládá platný certifikát systému managementu jakosti nebo certifikát systému managementu bezpečnosti potravin.

Oceněné výrobky jsou vždy pod větším „drobnohledem“ dozorových orgánů (SVS a SZPI), než tomu bývá u ostatních produktů. Zmiňované kontrolní orgány mají vlastní víceletý plán kontrol, podle kterého postupují. První kontrola zaměřená na nově oceněné výrobky probíhá vždy nejpozději do 6 měsíců od udělení této značky výrobku. V případě podnětů od spotřebitelů žádáme dozorové orgány o prověření oceněných výrobků neprodleně. Výrobky jsou ze strany dozorových orgánů kontrolovány pravidelně, a to i s ohledem na případná zjištění, zda si stále zachovávají původní parametry a kvalitu.

Na základě zpochybňování kvality některých oceněných výrobků v médiích, proběhne jejich nové prošetření dozorovým orgánem SZPI. Výsledky těchto kontrol následně zveřejníme.

Rádi bychom upozornili, že při jakékoli pochybnosti se může zákazník obrátit na naši infolinku info@eklasa.cz. Každý podnět obratem řešíme a předáváme dozorovým orgánům k prošetření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Týden očkování bez registrace v jihočeských OČKÁCH

15:33 Jihočeský kraj: Týden očkování bez registrace v jihočeských OČKÁCH

Jihočeský kraj se na základě vývoje situace kolem očkování proti nemoci Covid-19 rozhodl o spustit „…