Stou školou, která bude spolupracovat se Skupinou ČEZ, se stala Jihočeská univerzita

08.04.2024 9:01 | Tisková zpráva

Výroba a distribuce elektřiny, jaderná energetika, obnovitelné zdroje energií i výzkum a vývoj. To je jen příklad oblastí, ve kterých společnost ČEZ masivně spolupracuje s vysokými a středními školami napříč celou Českou republikou. Milníku dosáhla podpisem memoranda o spolupráci s Jihočeskou univerzitou, která se stala 100. školou, která se bude na energetických projektech podílet.

Stou školou, která bude spolupracovat se Skupinou ČEZ, se stala Jihočeská univerzita
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Smlouva o spolupráci otevírá z pohledu vysoké školy řadu příležitostí. Od možností odborných exkurzí a stáží, přes nová témata kvalifikačních a vědeckých prací, až po spolupráci na výzkumných a technických projektech. Každoročně se do nich v rámci Skupiny ČEZ zapojuje několik tisíc studentů. Nově mezi nimi budou i posluchači a akademici Jihočeské univerzity.

„Naplno běží příprava dalších jaderných bloků v Temelíně, ale nezapomínejme i na další projekty, například obnovitelné či teplárenské zdroje. To vše představuje unikátní příležitost i pro jihočeské studenty a akademiky. A jsem moc rád, že se ji rozhodli využít,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Na straně Jihočeské univerzity představuje nově uzavřené memorandum nový podnět pro rozvoj některých studijních oborů a výzkumných projektů. Zároveň ještě víc otevírá možnosti pro úspěšné uplatnění absolventů.

„Spolupráce s velkými společnostmi, jako je Skupina ČEZ, posiluje atraktivitu naší univerzity a zlepšuje šance našich studentů na úspěšné uplatnění v praxi. Máme skvělé studijní programy v oblasti radiologie, přírodních věd, nebo třeba ochrany obyvatelstva, které jsou dobře využitelné i v jaderných elektrárnách. Řada studentů se věnuje i tématům například v oblastech krizového managementu, enviromentálních otázek, bezpečnostních studií a řady dalších,“ říká rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák.

Aktuálně Skupina ČEZ v Jihočeském kraji přímo zaměstnává přes 1500 zaměstnanců v řadě lokalit a řádově tisíce dalších lidí našly práci v dodavatelských firmách. Například v Jaderné elektrárně Temelín přitom absolventi vysokých škol tvoří přibližně polovinu všech pracovníků.

„Další rozšíření spolupráce s vysokými školami je skvělé. Jde jak o projekty v technické oblasti, tak také o možnosti zaměstnání. Obecně platí, že většina z těch, kteří budou na kvalifikovaných pozicích pracovat v plánovaných elektrárnách, projde nejprve stávajícími bloky. A právě teď je ideální doba, kdy se začít zajímat o spolupráci,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Celkem Skupina ČEZ spolupracuje s 20 vysokými a 80 středními školami a gymnázii. V Jihočeském kraji jde o Vysokou školu technickou a ekonomickou a střední školy například v Českých Budějovicích, Táboře, Písku, Hluboké nad Vltavou a řadě dalších míst. Každoročně se stáží a programů jako Jaderná maturita, Letní univerzita či SMR camp účastní více než 150 studentů z JČK. Pracovníci ČEZ také spolupracují se školami na bakalářských a diplomových pracích, odborných seminářích a dalších akcích.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

7:23 Správa železnic: Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované pod…