Sušené ovoce a instantní jídlo získaly novou konkurenci, poptávka po vymražených potravinách roste

12.05.2014 8:03 | Zprávy

Jednoduchá příprava, nízká hmotnost vhodná pro převoz a dlouhá doba trvanlivosti. To jsou hlavní výhody dehydratovaných potravin. Mezi nejoblíbenější jídla s těmito vlastnostmi patří sušené či kandované ovoce a instantní jídla. Tyto pokrmy však v posledních měsících získávají silnou konkurenci. O přízeň českých zákazníků se totiž nově začalo ucházet vymražené, neboli lyofilizované, jídlo a ovoce, které je z hlediska chuti i jednoduché přípravy pro klasické sušené potraviny silným soupeřem. Podle posledních vědeckých studií je navíc zřejmé, že jsou potraviny zpracované lyofilizací daleko zdravější než glutamátem zvýrazňované a sírou konzervované pokrmy.

Sušené ovoce a instantní jídlo získaly novou konkurenci, poptávka po vymražených potravinách roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Při tradičním procesu sušení se potraviny umístí do horkého prostředí, kde se z nich postupem času odpaří voda. Sušením potraviny přicházejí o svůj původní tvar a vlhkost, mění se jejich struktura a chuťové vlastnosti. Většina sušeného ovoce dostupného v obchodech navíc prochází sířením a přidávají se do něj barviva a cukry tak, aby si plody uchovaly lákavý vzhled a prodloužila se jejich trvanlivost. Instantní sušená jídla, jako jsou například polévky či omáčky v prášku, pak obsahují glutamáty, které zvýrazňují chuť. Nadměrná konzumace těchto látek však může mít negativní dopady na lidské zdraví. Požití většího množství oxidu siřičitého může u citlivých osob způsobit vyrážky a otoky hrdla. Nadměrná konzumace glutamátu může vyústit v alergické reakce či bolesti hlavy a nevolnost.

Při lyofilizaci, tedy sušení potravin mrazem, není nutné používat žádné rizikové konzervanty ani zvýrazňovače chuti. Při tomto postupu je pokrm nejdříve prudce zmražen až na −80°C, v důsledku čehož vzniknou v potravině drobné krystalky ledu. Ty posléze zabrání narušení její struktury. Po procesu zmražení se potraviny umístí do sušárny, kde jsou vystaveny silnému podtlaku a dosušují se odpařováním (sublimací). Při sublimaci krystalky vody v potravinách přecházejí do plynného skupenství ve formě vodní páry. Pokrm si tak uchová původní texturu i chuť. Podle posledních výzkumů si navíc lyofilizované potraviny uchovávají více vitamínů a minerálů než při tradičním sušení horkým vzduchem.

Potraviny sušené mrazem získávají podle obchodníků v posledních měsících v Čechách stále větší oblibu. Zvýšený zájem registrují například prodejci sportovních potřeb a výživy. „Lyofilizací lze vyrobit kompletní a vyvážené hlavní jídlo, jako je například guláš s bramborami nebo boloňské těstoviny. Sáček takto připraveného jídla váží přibližně 90 gramů a po zalití horkou vodou získá hmotnost asi 500 gramů. Lze jej navíc připravit a konzumovat přímo z původního speciálního obalu, a proto jej oceňují hlavně horolezci na expedicích či turisté pohybující se v odlehlých oblastech,“ upřesňuje Robert Kubaczka, provozovatel e-shopu se sportovním vybavením Blackcomb.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: Pokud jste viděli losa, napište nám

22:03 AOPK: Pokud jste viděli losa, napište nám

Na Ostravsku a nyní na Zlínsku byl opakovaně pozorován los evropský. Pravděpodobně přišel na naše úz…