Svaz léčebných lázní ČR: Lázně nabízejí pomoc ukrajinským spolupracovníkům a jejich rodinám

04.03.2022 10:57 | Tisková zpráva

Představitelé a provozovatelé léčebných lázní České republiky sledují s velkým rozhořčením a obavami aktuální dění na Ukrajině a stejně jako většina civilizovaného světa odsuzují toto válečné běsnění. Proto většina lázní ihned po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině nabídla svým ukrajinským spolupracovníkům a jejich rodinám okamžitou pomoc.

Svaz léčebných lázní ČR: Lázně nabízejí pomoc ukrajinským spolupracovníkům a jejich rodinám
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Lázeňské sanatorium, ilustrační foto ze západočeských Karlových Varů.

„Již v prvních dnech přijela z válkou zasažených oblastí řada jejich rodinných příslušníků, kterým lázně nabídli bezplatné ubytování, stravu a nejnutnější materiální podporu. V řadě případů i s aktivním zapojením našich stálých českých zaměstnanců a spolupracovníků,“ uvádí Martin Plachý ze Svazu léčebných lázní ČR.

Některé velké lázně již byly kontaktovány regionálními krizovými štáby či jinými organizacemi a ubytovaly nebo řeší ubytování dalších ukrajinských uprchlíků. S ohledem na další nepříznivý vývoj situace jsou i lázně připraveny krátkodobě přijmout další ukrajinské uprchlíky za předpokladu, že k tomu budou vládou nebo jí pověřenou organizací vyzváni.

„Většinou jde o dvoulůžkové pokoje, které poskytují velmi důstojné ubytování, ale pro rodinné využití jim chybí kuchyňky a další potřebné vybavení,“ vysvětluje Eduard Bláha, prezident SLL ČR a dodává: „To se snažíme řešit každý dle svých možností, ale je nám jasné, že nejde o dlouhodobé řešení. Náš obor se navíc ještě neotřepal z covidových otřesů, což většině lázní dovolí nést spojené náklady s ubytováním ukrajinských uprchlíků v prvních týdnech, to je ale snad doba, do kdy se podaří postupně odladit systém sociálních podpor i financování takové pomoci.“

Anketa

Prožije český národ na území svého státu rok 2022 v míru?

52%
36%
12%
hlasovalo: 38490 lidí

Členové Svazu léčebných lázní ČR dohromady zaměstnávají přes deset tisíc lidí, mezi kterými je mnoho zaměstnanců či agenturních pracovníků ukrajinské národnosti, jež jsou pro řadu lázní zejména v příhraničních oblastech s chybějící pracovní silou téměř nepostradatelní.

Svaz léčebných lázní ČR stejně jako jeho členské lázeňské společnosti jsou tak připraveny koordinovat své aktivity s orgány státní správy, aby byla pomoc ukrajinským uprchlíkům co nejúčinnější. V řadě případů už dnes lázně komunikují také s vedením krajů.

Zástupci lázní stejně jako většina normálně smýšlejících lidí věří a doufá v brzké ukončení tohoto válečného konfliktu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela nabídky tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

11:48 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela nabídky tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela na…