Svaz měst a obcí ČR: Obce poštu žádají o změnu - provozovat pošty všude nechtějí

04.04.2016 15:48

Legislativní nejistota, nedostatek informací i obtížná jednání, to vše řeší obce, které se dostávají do hledáčku České pošty, která se snaží předat své pobočky jiným provozovatelům. Přitom odměna za provoz poštovní franšízy pokryje ztěží polovinu nákladů. Zbytek je třeba doplatit…

Svaz měst a obcí ČR: Obce poštu žádají o změnu - provozovat pošty všude nechtějí
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

I proto se v pondělí 4. dubna schází starostové ze Sdružení místních samospráv ČR, kteří s uvedenou problematikou mají osobní zkušenost, a to s cílem získat informace a stanovit další postup sdružení s 1100 členskými obcemi v celé ČR.

„Obce nechtějí přijímat tak závažné rozhodnutí, jako je převzetí pošty do vlastní režie v době, kdy není vyjasněno, jakou hustotu sítě poboček bude muset Česká pošta provozovat. Klíčová vyhláška totiž zatím nebyla vydána a starostové si nemají kde ověřit, zda v jejich obci může pošta bez náhrady skončit či ne,“ uvádí předseda SMS ČR Stanislav Polčák. Klíčovou vyhlášku má vydat Český telekomunikační úřad, avšak zatím se tak nestalo. Legislativní proces běží již půl roku a zatím bez jasného výsledku. Předmětná vyhláška měla být vydána k 1. lednu.

I v tomto nejistém období však Česká pošta oslovuje obce s žádostí o převod pošty do režie obce. Jak uvádí Jiří Nekolný, starosta středočeské obce Višňová, „nabídka pokrývá asi polovinu reálných nákladů, které nám s provozováním pošty vzniknou. Obec tak pošta zatíží 110 tis. korun ročně, což je výrazný dopad do rozpočtu obce.“ Starostka z Řisut, které již provozují poštu Partner od září 2015, jeho obavy o dopad na rozpočet obce potvrzuje. „Náklady, které z provozu pošty naši obec tíží, jsou vysoké a my se chceme obrátit na Českou poštu, aby zvýšila svůj podíl na provozu této pošty. Současné podmínky po prověření v praxi pokládáme za poněkud jednostranné.“

Obecně starostové vyčítají projektu pošta Partner, že obsahuje jednostranné podmínky, nízké doplatky ze strany České pošty na nákladech takové pošty, vysoké míře odpovědnosti a sankcí ve smlouvách s Českou poštou, neřešení situace záskoku v případě nemocnosti pracovníků pošty Partner ve smlouvě s Českou poštou.

„Sdružení místních samospráv proto dnes vyzvalo vládu dopisem, aby projekt pošta Partner, který byl vzat vládou na vědomí v únoru 2015, aby provedla revizi tohoto projektu podle poznatků a požadavků zástupců místní samosprávy“, uzavřel předseda pracovní skupiny SMS ČR pro veřejnou správu – sekci poštovních služeb Jan Sedláček, místopředseda SMS ČR.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury se ohrazuje vůči nepravdivým informacím, zveřejněným v deníku Právo

22:37 Ministerstvo kultury se ohrazuje vůči nepravdivým informacím, zveřejněným v deníku Právo

Vyjádření ministerstva kultury k článku v deníku Právo