Světový den ledvin po dvanácté – Nechte si vyšetřit funkci ledvin

09.03.2017 10:21

Od roku 2006 je vyhlašován vždy druhý březnový čtvrtek „Světovým dnem ledvin“. Jeho cílem je zvýšit veřejné povědomí o důležitosti ledvin a pomoci v prevenci výskytu onemocnění ledvin a souvisejících chorob. Nějakým stupněm postižení ledvin trpí až 10 % populace, v současné době v ČR dochází na dialýzu asi 6 000 pacientů a další 4 000 žijí s funkční transplantovanou ledvinou.

Světový den ledvin po dvanácté – Nechte si vyšetřit funkci ledvin
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Onemocnění ledvin je v zásadě jakékoliv postižení ledvin, které se může projevovat například jejich sníženou funkcí, bílkovinou nebo krví v moči, změnou množství nebo složení moče, ale i řadou dalších. Jeho léčba závisí na příčině onemocnění, a přestože se často nedá nemoc vyléčit, její zhoršování se při včasném zjištění dá výrazně zpomalit a zároveň zmírnit komplikace, které jej doprovázejí. „Je to i proto, že v počátečním stadiu na sobě onemocnění ledvin obvykle nepoznáte, ale přesto již může zvyšovat riziko dalších onemocnění, například infarktu myokardu,“ vysvětlila důležitost včasného záchytu nemocí MUDr. Eva Veisová z Interního oddělení Strahov VFN v Praze. „Mezi nejčastější nemoci, které vedou k onemocnění ledvin, patří cukrovka, vysoký krevní tlak, různé záněty ledvin a dědičná onemocnění jako například polycystóza,“ doplnila MUDr. Veisová. Nějakým stupněm postižení ledvin trpí až 10 % populace, přestože do stadia konečného selhání ledvin dospěje jen malá část z nich. K letošnímu Světovému dni ledvin je pro zájemce připravena možnost vyšetření.

Nepodceňujte prevenci a přijďte si zdarma nechat vyšetřit ledviny

K dispozici budou odborníci, kteří vás nejen vyšetří, ale zároveň poradí, jak nemocem ledvin předcházet, či jak dále postupovat v jejich léčbě. Budete mít možnost nechat si vyšetřit funkci ledvin (sérový kreatinin) a ověřit, zda ledviny nejsou poškozeny (chemické vyšetření moči a močového sedimentu). Současně se specialisté zaměří na odhalení nejčastějších příčin onemocnění ledvin (diabetes mellitus a arteriální hypertenze) – bude vám změřen krevní tlak a stanovena sérová glykemie.

Kde: Interní oddělení Strahov VFN, Šermířská 1921/4, Praha 6, tel. 225 003 111

(doprava autobusy 143, 149, 176 a 191 do stanice Stadion Strahov, odtud cca 150 m pěšky směrem k vysokoškolským kolejím)

Kdy: Ve čtvrtek 9. 3. 2017 od 7.00 hod

O světovém dni ledvin

Jedná se o společnou iniciativu mezinárodních organizací The International Society of Nephrology (ISN) a The International Federatoin of Kidney Foundations (IFKF), která má za cíl zvýšit veřejné povědomí o důležitosti ledvin a pomoci v prevenci výskytu onemocnění ledvin a souvisejících chorob. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Vlaky se po prázdninové výluce vrátily na trať z Brna do Střelic

14:21 Správa železnic: Vlaky se po prázdninové výluce vrátily na trať z Brna do Střelic

Na trať z Brna do Střelic se včera vrátily vlaky. Správa železnic dokončila výluku, související s je…