Švýcaři nechtějí uzavírat jaderné elektrárny

24.02.2014 12:44

S návrhem švýcarské vlády na ukončení jaderné energetiky do roku 2019 nesouhlasí většina Švýcarů.

Švýcaři nechtějí uzavírat jaderné elektrárny
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Plánované ukončení provozu jaderné elektrárny Mühleberg, související s havárií ve Fukušimě, se má oproti dříve naplánovanému termínu v roce 2022 urychlit o tři roky. Z nejnovějšího průzkumu firmy DemoScope vychází, že by 78 procent Švýcarů chtělo hlasovat o transformaci energetického systému své země a o případném vyřazení jaderné energetiky rozhodnout až ve chvíli, kdy budou známa konkrétní čísla.

Švýcarská federální vláda již rozhodla o vyřazení pěti jaderných reaktorů, které vyrábějí 40 procent národní elektřiny. Většina Švýcarů (88 %) zastává názor, že energetický převrat nesmí ohrozit dostatečné dodávky elektřiny v zemi. V roce 2019 přijde Švýcarsko po uzavření jaderných reaktorů o 3 terawatthodiny elektřiny, které nenahradí ani obnovitelné zdroje energie, ani konvenční elektrárny největšího provozovatele BKW Energy. Naopak se země stane závislou na větších dodávkách ze zahraničí a prim získají cizí jaderné a uhelné elektrárny.

Na zakázku švýcarské nukleární společnosti bylo v říjnu 2013 dotazováno 2 200 respondentů. Od roku 2012 vzrostl počet osob (na 64 %), které se domnívají, že má jaderná energetika zásadní význam pro energetickou spotřebu země. S dlouhodobějším využíváním současných jaderných bloků souhlasí 68 procent respondentů – reaktory by měly zůstat s ohledem na bezpečnost zapojeny co nejdéle. Třetina navíc považuje jádro za bezpečný zdroj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Hlavní město dál rozšiřuje podporu rozvoje pobytových služeb pro seniory

15:33 MHMP: Hlavní město dál rozšiřuje podporu rozvoje pobytových služeb pro seniory

Hlavní město v rámci nového systému podpory a financování pobytových služeb pro seniory v městských …