THMP: Díky projektu „Bez graffiti“ zmizely výtvory sprejerů z části hradeb i řady domů

10.2.2022 1:30 odp. | Tisková zpráva

Praha bojuje proti nelegálním graffiti na mnoha frontách, od začátku loňského léta i prostřednictvím jedné ze svých městských společností – Technologií hlavního města Prahy (THMP).

THMP: Díky projektu „Bez graffiti“ zmizely výtvory sprejerů z části hradeb i řady domů
Foto: THMP
Popisek: Technologie hlavního města Prahy

Ve snaze odstraňovat nejrůznější tagy a obrázky a následně na očištěné povrchy aplikovat antigraffiti nátěr jim pomáhá vlastní aplikace „Bez graffiti“. Pomocí ní mohou občané na pár kliknutí nahlásit místo, kde se posprejovaný objekt vyskytuje. Za půl roku jejího fungování již zaslali téměř 300 podnětů.

„Napříč Prahou se nachází řada míst, která jsou určena pro legální sprejerskou tvorbu. Ta ale mnohdy nevzbuzují takový zájem jako nelegální plochy na veřejném i soukromém majetku. S takovými graffiti se dnes setkáváme po celé metropoli. I proto jsme před půl rokem společně s THMP spustili mobilní aplikaci, pomocí které mohou Pražané upozornit na posprejované objekty hned, jakmile je uvidí,“ uvedl radní HMP Jan Chabr.

Lidé prostřednictvím aplikace zaslali za první půl rok jejího fungování celkem 280 hlášení. Více než čtyři desítky se vztahovaly k nemovitostem ve vlastnictví hlavního města a stejný počet i k objektům svěřených městským částem. V prvním případě se o odstranění graffiti stará společnost THMP sama, ve druhém předá hlášení konkrétnímu pracovníkovi městské části, který věc dále řeší.

Anketa

Měl by ombudsman Křeček skončit za výrok, že Romové si za svou bytovou situaci můžou sami?

0%
98%
hlasovalo: 34558 lidí

Od začátku léta vyčistily THMP kolem 20 objektů v majetku hlavního města, tj. asi polovinu z přijatých hlášení, z nichž většina se týkala objektů v památkové rezervaci nebo zóně s památkovou ochranou. Došlo k opravě poškozených fasád a následně k aplikaci antigraffiti nátěru, díky kterému případné budoucí výtvory obratem zmizí. „Za nejvýznamnější považujeme vyčištění Novoměstských hradeb v Praze 2. Jedná se zatím o nejrozsáhlejší plochu, ze které odstraňujeme nejrůznější tagy a obrázky. V loňském roce došlo na této památce k vyčištění prvních 90 metrů, letos hodláme v činnosti pokračovat,“ prozradil místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný, do jehož působnosti celý program spadá.

Převážná část přijatých hlášení od občanů se týká graffiti na objektech v rámci pražské památkové rezervace nebo památkových zón, kde je proces odstranění časově náročnější a trvá řádově měsíce Důvodem je nutnost projednat postupy a metody odstranění graffiti z konkrétních objektů s památkáři. Spolupráce s památkáři probíhá s maximální součinností, ale i tak přípravné kroky k samotnému odstranění graffiti trvají zhruba 2 až 3 měsíce. Během zimních měsíců práci limitují klimatické podmínky.

V centru města pak díky hlášení občanů zmizely výtvory sprejerů v Celetné ulici nebo u Občanské plovárny. „Graffiti ale odstraňujeme po celé Praze. Z domů navrácených do původní podoby se radují třeba obyvatelé Černého Mostu, Stodůlek či Vysočan,“ doplnil další lokality Tomáš Novotný. Sami obyvatelé přitom při realizaci často aktivně pomáhají. „Umožní technikům třeba přístup na balkóny, aby se podařilo graffiti co nejsnadněji z fasády domu odstranit,“ popsal. THMP využila zimních měsíců k přípravě pasportů a k projednání dalších plánovaných realizací s památkáři. Jakmile se oteplí, bude připraveno k realizaci dalších asi 15 objektů.

Pilotní projekt Bez graffiti spustila Praha spolu s THMP 1. července 2021. Od té doby si stejnojmennou aplikaci do svých mobilních telefonů stáhlo přes tisíc uživatelů. K dispozici je na Google Play i App Store.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas připravil rozsáhlé předvolební vysílání

15:06 Český rozhlas připravil rozsáhlé předvolební vysílání

Český rozhlas nabídne u příležitosti podzimních voleb do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu Par…