THMP: Hodiny se světovými časy zůstanou stejné, uvnitř budou moderní systémy

21.4.2022 12:39 odp. | Tisková zpráva

Před necelými dvěma lety městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) z Florence deinstalovala ocelovou plastiku, která nesla hodiny a tabuli se světovými časy. Učinila tak z bezpečnostních důvodů, konstrukce byla poškozená korozí.

THMP: Hodiny se světovými časy zůstanou stejné, uvnitř budou moderní systémy
Foto: THMP
Popisek: Technologie hlavního města Prahy

Místo už ale dlouho prázdné nezůstane. Koncem léta by se měla vrátit replika plastiky i s hodinami, které bude nově možné seřizovat a kontrolovat na dálku.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká dominanta veřejného prostoru u vstupu do stanice metra Florenc byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ přiblížil radní HMP Jan Chabr a dodal, že na obnově participují lidé, kteří stáli už u vzniku hodin ve druhé polovině 80. let minulého století. Záležitost řeší THMP také s Galerií hl. m. Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří.

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42169 lidí

Na první pohled kolemjdoucí repliku nerozeznají od původního sochařského díla. Úpravy se však dotknou její vnitřní části a sloup s hodinami se díky nim stane dalším chytrým zařízením v metropoli.

„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč vybavený s ohledem na plnění aktuálních standardů THMP. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací o novém vyspádování prostranství kolem plastiky. „Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S Technickou správou komunikací jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Tomáš Jílek. K prodloužení životnosti díla by měl přispět také tzv. antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

V současné době připravuje THMP vypsání veřejné zakázky na dodávku a montáž nové ocelové konstrukce. Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin. Předpoklad jejich návratu zpět na své místo je tedy konec letošního léta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…