TaxVision: Zpracování a podání daňového přiznání se vyplatí přenechat odborníkům

13.02.2014 9:27

Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc.

TaxVision: Zpracování a podání daňového přiznání se vyplatí přenechat odborníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Cena zkušeného daňového poradce se přitom pohybuje v jednotkách procent ušetřených nákladů, zahrnuje veškerou komunikaci s finančním úřadem a eliminuje odpovědnost poplatníka.

„Přiznání k dani z příjmů fyzických osob zvládne podle přiložených pokynů vyplnit většina podnikatelů, ovšem ne vždy ideálním způsobem,“ míní Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. Podle jejích zkušeností existuje mnoho výhod, které laik opomíjí z nevědomosti. Jednou z nich je sleva na dítě.

„Klient s paušálními výdaji ji neuplatní, ale pokud příjmy rozdělí na spolupracující osobu, manžela nebo manželku, ta už slevu uplatnit může. Málokdo ví, že se sleva vztahuje i na studenta, třebaže si sám vydělává a podává svoje daňové přiznání, podmínkou je pouze, aby žil s rodičem ve společné domácnosti,“ uvedla Blanka Štarmanová.

Velké zmatky na druhou stranu působí také časté změny ve zdanění starobních důchodů. „Povinnost zdanit starobní důchod, pokud měl důchodce další příjmy vyšší než 840 tisíc korun, platila jen při podání daňového přiznání za rok 2012. Pro rok 2013 se již nepoužije a starobní důchody, které nepřesáhnou 36násobek minimální mzdy, která činí pro rok 2013 částku 288 tisíc korun, jsou od daně z příjmů osvobozeny a do daňového přiznání se neuvádějí,“ upozornila Blanka Štarmanová.

Pokud fyzická nebo právnická osoba osloví daňového poradce, získá nejenom garanci správnosti vyplnění a důsledné optimalizace daňového přiznání, ale také možnost posunout termín podání až do 1. července. „Tříměsíční odklad pravidelně využívají téměř všichni klienti daňových poradců. Řádný termín 1. dubna nemohou stihnout kvůli chybějícím podkladům například ze zahraničního obchodu nebo mají peníze na úhradu daně aktuálně v pohledávkách,“ popsala Blanka Štarmanová z TaxVision.

Jednorázová poptávka po zpracování daňového přiznání u daňového poradce zahrnuje kompletní vyplnění všech náležitostí, uplatnění nárokovaných slev na dani, podání přiznání včetně všech příloh na příslušný finanční úřad, případně následnou komunikaci s úředníky. Všechna daňová přiznání jsou označena jménem a kontaktem na zpracovatele, pokud je tedy potřeba cokoli doplnit nebo objasnit, obrátí se finanční úřad na daňového poradce a nezatěžuje klienta.

„Paušální cena za zpracování přiznání k dani z příjmů včetně odkladu podání přiznání se v Praze a okolí pro fyzické osoby pohybuje od 3000 korun, pro právnické osoby od 5000 korun. Mimo Prahu je to i méně,“ uvedla Blanka Štarmanová.

Také v případě, že si živnostník či firma vede vlastní účetnictví nebo daňovou evidenci, se vyplatí daňové přiznání konzultovat s odborníky. „Příklady, kdy poplatníci v přiznání opomínají odpočitatelné položky, se neustále opakují v podobných variacích. Například u právnické osoby s kompletním účetnictvím jsme při kontrole v rámci daňového přiznání zjistili, že je možné uplatnit daňově uznatelné opravné položky k neuhrazeným pohledávkám a snížili jsme tím základ daně o více než 150 tisíc korun,“ popsala Blanka Štarmanová z TaxVision.

Daňoví poradci mají ze zákona odpovědnost za způsobenou škodu a povinnost být na takové riziko pojištěni. Pokud dojde k pochybení, je poradce povinen spolupracovat při zjednání nápravy, ať už jde o opravu daňového přiznání nebo podání dodatečného přiznání, a vzniklou škodu uhradit. „Poplatník, který by si daňové přiznání zpracoval sám nebo neměl pojištěného daňového poradce, by musel škodu samozřejmě uhradit sám, přičemž její výše není omezena a ručí za ni celým svým majetkem. Od Nového roku platí také zvýšená odpovědnost jednatelů právnických osob, takže těm lze jednoznačně doporučit zpracování všech daňových přiznání od daňových poradců, čímž svoje ručení eliminují,“ zdůraznila Blanka Štarmanová.

O společnosti TaxVision

TaxVision působí na českém trhu déle než deset let a své služby poskytuje jak českým, tak zahraničním klientům. Vyniká v procesech vedení účetnictví, zpracování mezd a daňového poradenství – celý tým TaxVision tvoří zkušení odborníci působící dlouhodobě ve svém oboru, kteří se neustále vzdělávají a účastní se školení. Kromě klasických daňových a účetních služeb poskytuje TaxVision ekonomické rozbory firmám na míru, vyhotovuje nákladové analýzy, cenové kalkulace, analýzy ziskovosti a návratnosti investic a další důležité nástroje pro podnikatele. Mezi klienty společnosti TaxVision se řadí fyzické i právnické osoby, malé, střední i velké podniky, národní a nadnárodní korporace i neziskové organizace. Komplexní služby poskytuje vedle češtiny také v anglickém a německém jazyce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …