Tchajwanský mezinárodní žebříček vysokých škol: Univerzita Karlova v první dvoustovce světových univerzit

17.10.2017 22:00

Univerzita Karlova obhájila loňské umístění v dalším mezinárodním žebříčku vysokých škol. Podle nejnovějšího vydání Tchajwanského rankingu se stejně jako vloni umístila nejlépe ze všech českých vysokých škol, a to na konci druhé stovky univerzit. Nejlépe z českých vysokých škol se umístila i v širších oborových skupinách či jednotlivých hodnocených oborech.

Tchajwanský mezinárodní žebříček vysokých škol: Univerzita Karlova v první dvoustovce světových univerzit
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Tchajwanský žebříček se soustřeďuje výhradně na vědeckou a tvůrčí činnost vysokých škol, přičemž ji hodnotí na základě bibliometrických indikátorů připravených z údajů uvedených v databázi Web of Science. Žebříček se prostřednictvím kvantitativních scientometrických ukazatelů snaží určit jak objem publikační činnosti, tak její kvalitu (např. H-index, výsledky v časopisech s oborově nejvyšším impakt faktorem), a to v dlouhodobém i krátkodobém horizontu.

V roce 2017 bylo v celkovém žebříčku hodnoceno celkem osm set univerzit z více než čtyř tisíc, které jsou zahrnuty v databázi Essential Science Indicators. Spolu s Univerzitou Karlovou na 197. místě se v žebříčku ještě umístila Masarykova Univerzita na sdílené 501-600. pozici.

Vedle celkového žebříčku byly rovněž publikovány žebříčky šesti oborových skupin a čtrnácti oborů přejatých z Web of Science, zcela stranou hodnocení tak zůstává celá oblast humanitních oborů. Hodnoceno je tři sta až pět set nejlepších univerzit. Univerzita Karlova bodovala ve čtyřech širších oborových oblastech a v sedmi oborech a obhájila tak své loňské pozice. Ze širších oborových skupin se umístila mezi dvěma sty nejlepšími světovými univerzitami, konkrétně v přírodních vědách,  klinické medicíně a zemědělských vědách, těsně za 200. místem skončila ve vědách o živé přírodě.

Sami zpracovatelé větší váhu kladou na oborové žebříčky, které hodnotí sevřenou a celistvou oblast vědecké činnosti. Univerzita Karlova se umístila nejlépe v následujících oborech: chemie (217. místo), vědy o životním prostředí – ekologie (173. místo), geovědy (181. místo), matematika (116. místo), farmakologie a toxikologie (171. místo), fyzika (134. místo) a botanika a zoologie (115. místo). 

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, nejrespektovanější mezinárodní žebříčky řadí UK mezi 2 % nejlepších světových univerzit. Univerzita má přes 8 000 zaměstnanců, z toho více než 4 600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje téměř 50 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 630 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Univerzita Karlova je podle nezávislého hodnocení Střediska vzdělávací politiky za rok 2016 nejlépe hodnocenou vysokou školou v ČR. Matematicko-fyzikální fakulta UK pak byla ohodnocena jako nejlepší fakulta. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

22:30 Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

V sobotu 1.10. se v omezeném režimu po dvou měsících po požáru znovu otevřela Pravčická brána.