Tchajwanský mezinárodní žebříček vysokých škol: Univerzita Karlova v první dvoustovce světových univerzit

17.10.2017 22:00

Univerzita Karlova obhájila loňské umístění v dalším mezinárodním žebříčku vysokých škol. Podle nejnovějšího vydání Tchajwanského rankingu se stejně jako vloni umístila nejlépe ze všech českých vysokých škol, a to na konci druhé stovky univerzit. Nejlépe z českých vysokých škol se umístila i v širších oborových skupinách či jednotlivých hodnocených oborech.

Tchajwanský mezinárodní žebříček vysokých škol: Univerzita Karlova v první dvoustovce světových univerzit
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Tchajwanský žebříček se soustřeďuje výhradně na vědeckou a tvůrčí činnost vysokých škol, přičemž ji hodnotí na základě bibliometrických indikátorů připravených z údajů uvedených v databázi Web of Science. Žebříček se prostřednictvím kvantitativních scientometrických ukazatelů snaží určit jak objem publikační činnosti, tak její kvalitu (např. H-index, výsledky v časopisech s oborově nejvyšším impakt faktorem), a to v dlouhodobém i krátkodobém horizontu.

V roce 2017 bylo v celkovém žebříčku hodnoceno celkem osm set univerzit z více než čtyř tisíc, které jsou zahrnuty v databázi Essential Science Indicators. Spolu s Univerzitou Karlovou na 197. místě se v žebříčku ještě umístila Masarykova Univerzita na sdílené 501-600. pozici.

Vedle celkového žebříčku byly rovněž publikovány žebříčky šesti oborových skupin a čtrnácti oborů přejatých z Web of Science, zcela stranou hodnocení tak zůstává celá oblast humanitních oborů. Hodnoceno je tři sta až pět set nejlepších univerzit. Univerzita Karlova bodovala ve čtyřech širších oborových oblastech a v sedmi oborech a obhájila tak své loňské pozice. Ze širších oborových skupin se umístila mezi dvěma sty nejlepšími světovými univerzitami, konkrétně v přírodních vědách,  klinické medicíně a zemědělských vědách, těsně za 200. místem skončila ve vědách o živé přírodě.

Sami zpracovatelé větší váhu kladou na oborové žebříčky, které hodnotí sevřenou a celistvou oblast vědecké činnosti. Univerzita Karlova se umístila nejlépe v následujících oborech: chemie (217. místo), vědy o životním prostředí – ekologie (173. místo), geovědy (181. místo), matematika (116. místo), farmakologie a toxikologie (171. místo), fyzika (134. místo) a botanika a zoologie (115. místo). 

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, nejrespektovanější mezinárodní žebříčky řadí UK mezi 2 % nejlepších světových univerzit. Univerzita má přes 8 000 zaměstnanců, z toho více než 4 600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje téměř 50 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 630 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Univerzita Karlova je podle nezávislého hodnocení Střediska vzdělávací politiky za rok 2016 nejlépe hodnocenou vysokou školou v ČR. Matematicko-fyzikální fakulta UK pak byla ohodnocena jako nejlepší fakulta. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Vlci v Chomutovské knihovně

11:54 Agentura ochrany přírody a krajiny: Vlci v Chomutovské knihovně

Výstavu o vlcích si mohou návštěvníci Chomutovské knihovny prohlédnout od zítřka až do konce března.