Technika SSHR stále pomáhá v obci Píšť

14.06.2018 15:21

Předseda SSHR Pavel Švagr navštívil obec Píšť v Moravskoslezském kraji, která se už od Velikonoc potýká s následky extrémního sucha.

Technika SSHR stále pomáhá v obci Píšť
Foto: SSHR
Popisek: SSHR

Když obci vyschly podzemní vrty, které plnily místní vodovod, poslala sem Správa státních hmotných rezerv dvě autocisterny (o objemu 8 m3), dva přívěsy a sedm kontejnerů na pitnou vodu.

„ Chceme si přímo v terénu ověřit, jak je technika SSHR využívána a co by bylo případně ještě možné zlepšit,“ upřesnil Pavel Švagr.

V tuto chvíli využívá obec především dvě autocisterny, kterými plní místní vodojem. Vodu do něj přivážejí z okolních obcí.

Podle člena rady Sdružení obcí Hlučínska a starosty Ludgeřovic Daniel Havlíka trápí extrémní sucho především malé obce, které nemají vybudovaný vodovod a musí se spoléhat pouze na studny.

„Je možné, že podobný problém jako v Píšti budou zanedlouho řešit i další obce. Případy ubývající spodní vody mohou být v budoucnu častější, než si všichni  myslíme,“ dodal Havlík.

„Pokud by k tomu došlo i v dalších obcích, tak máme po republice několik skladů, ve kterých je připravena technika, kterou operativně pošleme tam, kde to bude potřeba,“ dodal Švagr.

Techniku obci Píšť zapůjčila Správa letos v březnu na tři měsíce. V současné době už obec dokončuje povrchový vodovod, tzv. suchovod, který by měl být dokončen během června. Problém s vysycháním vrtů a studen se v posledních letech opakuje. Loni v létě požádalo Správu o pomoc město Seč v Pardubickém kraji.  V roce 2016 zase došla voda v obci Svatá Maří v Jihočeském kraji. A v roce 2015 měli podobný problém v Libici nad Doubravou na Vysočině a bez vody byly i tři obce na Pardubicku - Bojanov, Liboměřice a Seč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNB zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 %

14:50 ČNB zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 %

Analýzy ČNB ukazují, že se domácí ekonomika letos posouvala dále v růstové fázi finančního cyklu, př…