Technologická agentura: Do jaké míry přichází Česko o výsledky výzkumu

28.08.2019 9:02

V posledních letech se Česko stává díky kvalitní infrastruktuře a lidskému kapitálu atraktivní zemí pro nadnárodní a zahraniční firmy, které zde budují své výzkumné kapacity. Vedle pozitivního efektu rostoucích výdajů na VaV, vyšší zaměstnanosti v progresivním odvětví s vysokou přidanou hodnotou však dochází též k vyvádění výsledků výzkumu do mateřských zemí zahraničních firem.

Technologická agentura: Do jaké míry přichází Česko o výsledky výzkumu
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)
reklama

Na otázku, do jaké míry je vyváděno duševní vlastnictví českých vědců, odpovídá následující analýza. Analýza byla zpracována ve spolupráci TA ČR a firmy UNICO.AI.

Hypotéza byla následující: Česko patentuje méně, protože česká ekonomika je silně závislá na zahraničních firmách, které přihlašují průmyslově chráněné duševní vlastnictví vyvinuté v Česku ve svých mateřských zemích.

Mezi hlavní zjištění analýzy pak patří:

  •     v posledních 10 letech dochází k výraznému zvýšení patentové aktivity českých vynálezců oproti předchozímu období. Růst je podpořen nejen intervencemi veřejného sektoru (přímá podpora VaV, podpora pro budování a údržbu významných VaV kapacit,..) ale též aktivitou soukromého sektoru nejen z Česka;
  •     s růstem patentové aktivity však také dochází k růstu offshoringu českých patentů. Tento podíl v posledních letech konstantně roste a nyní dosahuje přibližně jedné pětiny. Počet offshorovaných patentů ukazuje na fakt, že zahraniční subjekty si často nově nabyté vynálezy chrání v mateřských firmách v zahraničí;
  •     nejčastějšími zeměmi kam směřuje offshoring patentů jsou USA a Německo;
  •     u zemí s podobnou strukturou ekonomiky (Maďarsko, Polsko) je možné pozorovat podobný trend, kdy rostoucí patentovou aktivitu doprovází rostoucí míra offshoringu patentů. Naproti tomu u zemí s vyspělou ekonomikou (Německo) je podíl offshorovaných patentů konstantně nízký (7 %).

Celou analýzu, včetně odkazů na zdroj dat a metodologického vymezení, naleznete ZDE.

 

 

Graf: Struktura patentů českých původců v čase podle typu patentu, 2000−2019

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

20:11 Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

Krizový štáb se sešel dnes (3. dubna 2020) dopoledne a standardně byl informován o situaci jednotliv…