Technologické centrum a Český statistický úřad představily nové statistiky a analýzy o výzkumu, vývoji a inovacích

18. 4. 2016 9:40

I letos se spojily Technologické centrum AV ČR a Český statistický úřad, aby uspořádaly odborný seminář. Jeho tématem byly výzkumné a inovační aktivity podniků a spolupráce uvnitř inovačního systému.

Technologické centrum a Český statistický úřad představily nové statistiky a analýzy o výzkumu, vývoji a inovacích
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Na semináři se představilo celkem šest přednášejících z obou organizátorských institucí. Charakteristiky a vývoj podnikového výzkumu za posledních deset let představil Marek Štampach (ČSÚ). Mimo jiné se zaměřil na regionální a oborové aspekty výzkumných a vývojových aktivit podniků. Martin Mana (ČSÚ) hovořil o financování podnikového výzkumu a vývoje prostřednictvím přímé a nepřímé veřejné podpory v posledních pěti letech. Výsledky hlubší analýzy dat z Informačního systému výzkumu, vývoje a inovací propojených s Rejstříkem ekonomických subjektů prezentoval David Marek (TC AV ČR), který se zabýval otázkou, jaká je optimální technologická příbuznost podniků pro spolupráci na projektech výzkumu a vývoje.

Ve druhém bloku vysvětlila Kristýna Meislová (TC AV ČR) metodu zpracovávání a vizualizace prostorových dat pomocí autokorelační statistiky, a to na souboru údajů o ekonomických aktivitách podniků v Česku. Nové údaje ze šetření ČSÚ o inovačních aktivitách podniků v letech 2012 až 2014 představil Václav Sojka (ČSÚ): „Podniky vydaly v roce 2014 na inovace rekordních 130,6 mld. Kč, téměř o třetinu více než v roce 2012. Přesto v Česku převažují firmy, které inovace neprovádějí. V letech 2012 až 2014 inovovalo pouze 42 % podniků. Šlo hlavně o technické inovace.“ Významu třetí role tuzemských univerzit se v neposlední řadě věnoval Vladislav Čadil (TC AV ČR), který využil zdroje výročních zpráv univerzit a porovnal je se statistickými informacemi.

Semináře se zúčastnilo 65 zájemců, kteří po ukončení prezentační části diskutovali např. o zaměření dalších analýz, které by přispěly k lepšímu pochopení charakteristik a vazeb uvnitř výzkumného a inovačního systému.

Více informací o zmíněných tématech naleznete na webových stránkách ČSÚ a TC AV ČR:

https://www.czso.cz/csu/czso/veda_a_vyzkum_veda_

http://www.tc.cz/cs

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říjen na ČMKBK: Ceny elektřiny a zemního plynu klesly

9:40 Říjen na ČMKBK: Ceny elektřiny a zemního plynu klesly

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) bylo v říjnu uzavřeno 1608 kontraktů na dodávku 942,…