Temelín zpřístupnil lékařskou a zubařskou péči i lidem z okolí. Současně posílil ochranu proti virovým onemocněním

01.07.2020 15:06

Nového praktického a zubního lékaře mohou využívat lidé z okolí elektrárny Temelín. ČEZ totiž temelínského závodního lékaře a podnikovou zubařku přesunul mimo střežený prostor areálu elektrárny.

Temelín zpřístupnil lékařskou a zubařskou péči i lidem z okolí. Současně posílil ochranu proti virovým onemocněním
Foto: ČEZ, JE Temelín
Popisek: Přesun zubní ordinace s sebou přinesl i vybavení moderní zubařskou technikou

Vedení jihočeského elektrárny chce lékařské a zubařské služby zpřístupnit také lidem ze svého okolí. Vedle toho posiluje i ochranu proti virovým onemocněním.

Až dosud v čekárně praktického lékaře MUDr. Pavla Kočvary seděli lidé s temelínskou kartou. Nově už sem může přijít kdokoli. „Ordinaci jsme chtěli zpřístupnit našim bývalým zaměstnancům, kteří už nemají trvalý vstup do elektrárny a MUDr. Kočvara jim zůstal jako praktický lékař. Měli jsme také informace, že by o službu byl zájem i mezi okolními obyvateli,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vyčlenění lékařské a zubařské ordinace mimo areál elektrárny je také důležité z pohledu ochrany před virovými onemocněními. „Oddělením ordinace od areálu elektrárny nedochází k prolínání zaměstnanců elektrárny s nemocnými lidmi. A i když se protikovidová opatření rozvolňují, tak toto je důležitá ochrana proti jakémukoli virovému onemocnění,“ zdůraznil Jan Kruml. 

Změna místa praktického lékaře nebude znamenat změnu režimu jeho fungování. Ten je daný a vychází i z požadavků, které klade legislativa na zaměstnance jaderných elektráren. Někteří z nich musí pravidelně jednou ročně absolvovat lékařské vyšetření. „Řádově jde o stovky zaměstnanců, kteří chodí do kontrolovaného pásma elektrárny. Tyto pracovně-lékařské prohlídky zaměstnanců probíhají od 7:00 do 9:15 hodin. Poté k nám chodí lidé, kteří potřebují základní lékařské vyšetření, jako například předpisy léků, odběry krve nebo doporučení k odborným lékařům,“ uvedl MUDr. Pavel Kočvara.

Podle svých slov má temelínský lékař určitý prostor i pro nové pacienty. „Volají k nám lidé z okolních obcí, kteří by se chtěli u nás zaregistrovat. V rámci kapacitních možností se budeme snažit vyjít vstříc,“ dodal temelínský doktor a upřesnil, že během příštího roku by na novém zdravotním středisku elektrárny Temelín měl začít ordinovat ještě jeden praktický lékař.

Podobně také temelínská zubní lékařka bude přijímat nové pacienty. Navíc rozšíří ordinační hodiny. „Dentální hygienistka bude pracovat od pondělí do pátku. Posiluji také o jednoho zubního lékaře. Zájemci o naše služby se tedy mohou registrovat, zatím ještě místo máme,“ uvedla MDDr. Lenka Fechtnerová.

Její moderně vybavená ordinace umožňuje vedle běžného vyšetření i nejnáročnější zubní operace. „Máme moderní zařízení na rentgenové vyšetření zubů, které odhalí i sebemenší zubní vady. Provádíme i nejnáročnější zákroky jako jsou vytržení neprořezaných zubů moudrosti, zavádění implantátů nebo mikroskopické ošetření kořenových kanálků a následné ošetření pomocí korunek a můstků,“ upřesnila temelínská zubařka.

Krok společnosti ČEZ oceňují i okolní starostové. „Dvakrát týdně k nám jezdí lékařka z Týna nad Vltavou, zubař u nás dokonce neordinuje. Zdravotní problémy se ale nepřizpůsobují ordinačním hodinám. Proto je dobře, že nově máme v blízkosti praktického lékaře, který bude k dispozici pět dní v týdnu,“ konstatoval starosta Temelína Josef Váca.

V sousední Dřítni mají lékařskou a zubní ordinaci, nicméně i tady vedení obce kroky elektrárny vítá. „Nám tady lékař ordinuje třikrát týdně, zubař dokonce každý den. Nicméně obec se rozšiřuje, stěhují se k nám noví lidé, takže jakékoli rozšíření lékařské a zubařské služby v rozumném dosahu rozhodně vítáme,“ řekl Josef Kudrle starosta obce Dříteň.

Lékařské služby okolním obyvatelům nabízí i druhá česká jaderná elektrárna v Dukovanech. V předzávodní volně přístupné části elektrárny fungují vedle pohotovostní lékařské služby také dvě ordinace praktických lékařů, dvě zubní ordinace, dále pak krevní laboratoř, optika, gynekologie, rehabilitace a lékárna. Navíc každý pracovní den od 15 do 6 hodin a celých 24 hodin o víkendech a svátcích je v provozu i lékařská pohotovostní služba. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Nadějné startupy vycestovaly do San Franciska, New Yorku a Londýna

21:01 CzechInvest: Nadějné startupy vycestovaly do San Franciska, New Yorku a Londýna

Po více než roce a půl od omezení cestování využily startupy CzechInvestu opět možnost vyrazit do za…