Turistický spolek Lipenska: Cyklostezka povede nad hladinou malého Lipna

08.08.2018 21:47 | Zprávy

Více než 43 milionů korun bude stát nová cyklostezka, která povede vedle hráze oddělující v Černé v Pošumaví tzv. malé a velké Lipno. Stezka bude 1,2 kilometrů dlouhá a z 85 procent nákladů bude uhrazeno ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Hotovo by podle aktuálních plánů mělo být v roce 2019.

Turistický spolek Lipenska: Cyklostezka povede nad hladinou malého Lipna
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

„Na podzim musíme udělat výběrové řízení. Ještě letos se začne stavět,“ uvedla starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková. Rozpočet obce se 850 obyvateli letos na cyklostezku počítá s částkou 3 miliony korun, v roce příštím to bude 6 milionů.

Cyklostezka vznikne v dnešním tzv. malém lipenském jezeře, tedy na pravé straně při výjezdu z Černé. Tady hráz rozetíná hladinu lipenského jezera na dvě poloviny. Cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Nejprve sem proto bude nutné navézt mnoho obřích kamenů, na kterých se cyklostezka začne budovat. Součástí bude i mostek, pod kterým budou proplouvat lodě a také nová místa odkud bude možné pohodlně chytat ryby.

„Nová část cyklostezky krásně propojí celé Lipensko, tento úsek zde výrazně chyběl. Zároveň přinese velkou úlevu všem cyklistům, kteří ještě nyní musejí při překonávání hráze jet přímo po silnici, kde se necítí zrovna bezpečně. Pro nás, coby provozovatele kempu Jestřábí I. je cyklostezka vítaným vylepšením celé infrastruktury a rozhodně bude atraktivní pro všechny milovníky cyklistiky nejen v Černé v Pošumaví,“ uvedla Adéla Černá, provozovatelka zdejšího kempu Jestřábí I.

Starostka Pekárková má navíc další plány, chce na tuto cyklostezku volně navázat další. Ta by měla vést obcí, po břehu „malého“ lipenského jezera na pozemcích, které patří státnímu podniku Povodí Vltavy. Zhruba kilometr dlouhá cyklostezka by vedla ze středu obce na hráz. Vše ale záleží na tom, jak dopadne stavební povolení. „Cyklisté by tak nemuseli projíždět středem obce,“ vysvětlila starostka její výhody.

Taková cyklostezka by byla v Černé velice potřebná, jen v samotné obci se tu přes léto počet obyvatel zněkolikanásobí. Míří sem především milovníci vodních sportů, protože v Černé má hladina lipenského jezera největší plochu.

„Černá v Pošumaví letos slaví výročí 750 let od svého založení. Je to vyhledávané místo ideální pro turistiku a rekreaci a proto je zapotřebí investovat do infrastruktury, která zvýší komfort, ale především bezpečí místních i turistů. Cyklostezka je skvělým počinem, který obec ještě více přiblíží lidem,“ řekl k projektu Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, jehož je obec Černá v Pošumaví členem. V Černé je také pět kempů. Zdejším tahákem je jediné letní digitalizované kino na Lipensku, které je čtvrtým nejnavštěvovanějším „letňákem“ v republice.

Obec do něj každý rok investuje desítky tisíc korun. Od začátku léta je zde nová konstrukce na plátno, nové WC a připravený je projekt na nové lavičky.

To ale nejsou v Černé jediná investice pro tento rok. V místní mateřské škole bude od podzimu nové tepelné čerpadlo za 2 milionu korun. Ve spádové osadě Bližná se dodělává čistírna odpadních vod za 2 miliony korun. Dělá se nová větev pro vodu a kanalizaci za 4 miliony korun. Za více než 1,5 miliony korun nakoupila obec novou techniku, která bude sloužit k údržbě veřejného prostranství na území obce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

7:44 Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

Dnes v dopoledních hodinách se uskutečnila elektronická aukce budovy České pošty na Horním náměstí v…