Turistický spolek Lipenska: Na Lipensku roste počet otužilců, je to jejich boj proti koronaviru

19.11.2020 22:54

Zimní koupel v lipenské přehradě láká stále více plavců. Počet lipenských otužilců roste. Na Lipensku vznikla řada skupin, jejíž členové se v zimních měsících noří do vln Lipna. Otužování podle odborníků vede ke zvýšení imunity a v současné době může napomoci i k odolnosti organismu vůči koronaviru.

Turistický spolek Lipenska: Na Lipensku roste počet otužilců, je to jejich boj proti koronaviru
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

„Otužování chladnou vodou má nezastupitelnou úlohu v přirozeném zvyšování odolnosti populace vůči mnohým chorobám," uvedl lékař českokrumlovské vodní záchranné služby Tomáš Dvořák. Dodal, že důležité je postupné navykání organismu na otužování. Podle něj na úvod stačí ranní studená sprcha.

Podle velitele lipenských záchranářů Milana Bukáčka může být správně nastavené otužování také receptem na zlepšení psychického zdraví otužilců, které může být narušené koronakrizí. „Studená voda nám pak dělá dobře na duši. Když otužilec vyleze ven ze studené vody, osuší se, zahřeje, zapomene na koronavirus a svět je hned mnohem krásnější. Je to zvláštní fenomén dnešní doby, protože počty otužilců narůstají. Je možné, že k tomu přispěl také film Bába z ledu nebo skutečnost, že aktuálně jsou všechny vnitřní bazény zavřené a plavcům nic jiného nezbývá," uvedl Bukáček.

Skupina otužilců ve Frymburku, která se koupe pravidelně od podzimu do jara v lipenské přehradě, začínala pozvolna. „Nejdřív jsme do vody jen vlezli a zařvali si. Postupně se to zdokonalovalo tím, že jsme tam vydrželi minutu, dvě, tři, čtyři až momentálně devět minut v devítistupňové vodě," řekl člen frymburského spoleku Don't stop crew David Antl. Dodal, že původně začínal s otužováním jen ve dvou se svým kamarádem Samuelem Mihalovičem. „Potom jsme ale ovlivnili další lidi a dnes se pravidelně otužujeme jako šestičlenná parta,“ řekl Antl.

„Tak jak Lipno žije letními vodními radovánkami, tak může žít i v zimě, kdy je voda pro běžnou populaci ledová. Může stát i lákadlem pro otužilce ve velkém. Já jsem zatím ve fázi sprchování se studenou vodou, ale po vzoru frymburských otužilců se musím posunout o krůček dál,” uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Sčítání netopýrů v pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart

14:50 NPÚ: Sčítání netopýrů v pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart

V pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart proběhlo každoroční sčítání netopýrů pracovníky CH…