Turistický spolek Lipenska: Nejvýše položený hrad u nás letos navštívilo rekordní množství turistů

30.10.2019 15:13

Vítkův hrádek, který stojí nedaleko Přední Výtoně na Lipensku, k 30.říjnu navštívilo o 10 procent více lidí než v celém předchozím roce. Celkově sem podle Mirka Kovačičína, předsedy občanského sdružení, které hrádek provozuje, našlo cestu více než 32.000 turistů.

Turistický spolek Lipenska: Nejvýše položený hrad u nás letos navštívilo rekordní množství turistů
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Důvodem bylo vedle kvalitnější propagace i teplé léto a podzim. Jejich počet díky ještě větší vstřícnosti k turistům naroste i během listopadu a prosince, Vítkův Hrádek je jednou z mála našich památek, která je otevřená celoročně. „Díky větším příjmů z prodeje vstupného můžeme více investovat,“ uvedl Kovačičín, který se obnovu hradu stará již 21.sezónu a pro svou nezdolnou energii je motorem znovuzrození původně gotické kulturní památky. Nejvýše položený hrad u nás, je ozdobou celého lipenského regionu a podle znalců jsou odsud nejkrásnější výhledy na Lipensko i Alpy. „Návštěvnost hradu roste každý rok. Zájem o nás je rok od roku vyšší. Existuje velká skupina lidí, kteří sem chodí každý rok. Utužili jsme spolupráci s obcí Přední Výtoň. Máme nové informační tabule. V příštím roce chystáme opravy za více než 0,5 milionu korun,“ uvádí Kovačičín s tím, že první návštěvní rok sem dorazilo necelých 600 lidí. Od té doby počet turistů roste každý rok. 

Na hradě, který je známý tím, že zde byl vězněný Václav IV. Je zaměstnáno zhruba deset lidí. Ti vybírají vstupné, prodávají suvenýry, starají se o kulturní program, ale také staví a rekonstruují. Na hradě celou dobu také pomáhají dobrovolníci. „V příštím roce chce udělat zbrusu nový ochoz ze dřeva. Novinkou bude také nová dřevěná socha,“ prozrazuje Kovačičín.

Největší novinkou příští roku by měla být voda, která by se díky rekordnímu vrtu měla dostat až nahoru na hrad, teď sem vozí vodu po extrémně kamenité cestě terénním autem. A také sociální zařízení, které zde výrazně chybí. „V letošním roce bylo zahájeno zpracování projektové dokumentace na elektrifikaci společností E.ON, abychom měli na hrádku vlastní přípojku. Je zadáno zpracování projektová dokumentace na vrt, který bude zajišťovat vodu, jednak pro nově projektované sociální zařízení, které bude situováno v prostorách hradu, ale také na samotný provoz občerstvení,“ uvedl starosta obce Přední Výtoň Jan Bittner. Vzhledem k tomu, že je hrad pod dozorem památkářů a ochranářů životního prostředí, bude cesta k tomuto cíli složitá. Předpokládané náklady na vybudování sociálního zázemí včetně vody a čističky odpadních vod se odhadují na zhruba 900.000 korun.

Počet turistů do konce roku ještě naroste a letos jistě více, než v závěrečných měsících roku obvyklé. „Připravili jsme na zimu velké zásoby dřeva. Na hradě bude plát během dne několik ohňů, aby se turisté mohli ohřát,“ uvádí Kovačičín. Turisté si zde letos pochvalují nové a atraktivní informační tabule a zdejší spolek pro ně přes zimu připravuje dvě publikace. „Jedna bude věnována pověstem, které se sem vážou a druhá historii obnovy našeho hrádku,“ říká Kovačičín. Třiašedesátiletý budějovický podnikatel se k rekonstrukci dostal náhodou. Při přednášce o svém velkém koníčku,, který je horolezectví ho k činu vyzval zdejší hajný Petr Ziegrosser. I když Kovačičín prodělal v roce 2018 vážnou nemoc, na Vítkův hrádek se znovu vrátil a řídí dál jeho opravy. V příštím roce bude na hrádku také usazena mosazná deska, která připomene osobu Petra Ziegrossera, který s obnovou hrádku před 30 lety začal a nebýt jeho, jsou z hrádku ruiny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Bilaterální smlouva o spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou

17:56 Finanční správa: Bilaterální smlouva o spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová a Jiří Žežulka, prezident …