Turistický spolek Lipenska: Odkaz Adalberta Stiftera žije

27.08.2017 18:22

V sobotu 26.8. uplynulo přesně 140 let od odhalení obelisku Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem. Adalbert Stifter (1805–1868) byl česko-rakouský spisovatel, malíř, pedagog a básník Šumavy. Byl spojovatelem obyvatelstva i kultur na česko-německo-rakouském trojmezí a milovník šumavské přírody. Že jeho odkaz žije dodnes, se přesvědčilo přes 50 účastníků sobotní akce nazvané Znovuodhalení obelisku Adalberta Stiftera po 140 letech, kterou uspořádal Turistický spolek Lipenska.

Turistický spolek Lipenska: Odkaz Adalberta Stiftera žije
Foto: Jiří Mánek
Popisek: Obelisk Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem
reklama

Přes 50 lidí z Čech, Německa a Rakouska dorazilo v sobotu 26.8. v pravé poledne k obelisku Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem, aby si připomněli význam života a díla rodáka z Horní Plané. Akci uspořádal Turistický spolek Lipenska za účasti partnerů, kterými byly obce Stožec, Nová Pec, Horní Planá, Frymburk a Benešov nad Černou, dále Nemocnice České Budějovice a zejména Regionální muzeum v Českém Krumlově. Záštitu nad akcí převzala hejtmanka Jihočeského kraje paní Ivana Stráská.

Slavnostní řeči pronesli starostové tří zemí, Walter Bergmann z německého Neureichenau, Michael Leitner z rakouského Schwarzenberg am Böhmerwald a Jiří Hůlka z Horní Plané. Všichni účastníci obdrželi pamětní list, ze kterého o historii výstavby obelisku četla text Dr. Raimunda Paleczka paní Anna Knechtel z mnichovského spolku Adalberta Stiftera. Prastrýc Dr. Paleczka byl rodákem z Jeleních Vrchů a jedním ze čtyř stavitelů obelisku.

Mezi účastníky, kteří došli k památníku na skalní stěně nad Plešným jezerem, byly i sedmdesátníci. Nejstarší účastnicí byla 77 letá Gertrud Hochholdinger z rodiny, která vlastnila a provozovala turistickou chatu na Plešném jezeře. Tzv. Lucemburská chata byla na hrázi jezera postavena v roce 1911, po roce 1948 ji zabrala Pohraniční stráž a v roce 1989 byla zbořena. Paní Hochholdinger přijela na slavnost až od Norimberka a výlet nad Plešné jezero si v doprovodu své vnučky dopřála jako narozeninový dárek. Sama šla kamenitou cestou pěšky z Třístoličníku k obelisku a zpět, celkem 15 km.

"Byl to moc príma den, s báječným počasím a skvělou atmosférou. Nebývá často, že se lidé tří zemí plahočí takovou dálku, aby se uprostřed přírody daleko od civilizace sešli a společně vzpomněli na významného člověka. Dnešní den nám všem ukázal, že odkaz Adalberta Stiftera, láska k přírodě a především porozumění mezi národy žije dodnes," uzavřel Jiří Mánek, hlavní organizátor a předseda Turistického spolku Lipenska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…