Turistický spolek Lipenska: Prodejny COOP na Lipensku evidují propad tržeb o desítky procent

04.03.2021 21:20

Až o desítky procent se propadly tržby v prodejnách COOP na Lipensku, které provozuje Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici. Důvodem je enormní pokles sezónních turistů, především chatařů, lyžařů, rybářů.

Turistický spolek Lipenska: Prodejny COOP na Lipensku evidují propad tržeb o desítky procent
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Téměř n ulový příliv zahraničních turistů a minimální pohyb pendlerů. Jednu prodejnu museli kvůli pandémii na krátký čas zavřít. V oblasti maloobchodu a prodeje potravin se jedná o nejvýznamnějšího hráče v okrese Český Krumlov, do kterého spadá téměř celé Lipensko. Podle provozně-technického manažera družstva spotřebitelů Ing. Jana Hoffmanna se zatím jedná o nejhorší začátek roku v historii podniku.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20005 lidí

„Prodejny Frymburk, Vyšší Brod a Horní Planá navštěvují v současné době hlavně místní obyvatelé. V prodejně Lipno pod sjezdovkou aktuálně nakupují také nahodilí výletníci a řemeslníci z okolních staveb. Přímo tam evidujeme 80 procentní propad v tržbách,“ uvádí Hoffmann.

COOP Kaplice je spotřebním družstvem s tradicí od roku 1919, provozuje 33 prodejen potravin, jedny stavebniny, tři velkoobchodní sklady a jednu potravinářskou výrobnu – Lahůdky Besednice.

Vedení spotřebního družstva přijala všechna úsporná opatření.

„Zaměstnance jsme propouštět nemuseli, ale z lipenské prodejny dochází k jejich částečnému přesunu na provozovny, kde naopak personál postrádáme. Také z prodejny na Latráně v Českém Krumlově jsme takto přerozdělili 6 zaměstnanců,“ popisuje Hoffmann.

V regionu chybí turisté, kterých se tu během jarních prázdnin vždy vystřídaly stovky tisíc. Letos jich tu byla ve srovnání z předchozími léty jen hrstka. Většina navíc pobyla jeden den, ubytování bylo až na výjimky zakázáno.

Nejmenší propad tržeb zaznamenal COOP Kaplice ve frymburské prodejně. Důvodem je pravděpodobně to, že ve Frymburku je nejvíce chalupářů. Podle starosty Oto Řezáče je to zhruba tisícovka rekreačních chat a chalup. Část z nich se sem odstěhovala a pokud nemusí kvůli práci domů, tráví tu celý rok.

„Domnívám se, že tento fakt odráží plně pozici městyse k podnikatelům. Snažíme se vždy vytvářet maximální podmínky pro podnikatelskou činnost, která je přínosem ne-li základem občanské vybavenosti. Je to soubor opatření - každodenní péče o veřejné prostory, možnost parkování u prodejny, komunikace s vedením prodejen. V době kovidu dezinfekce vstupních prostor, tedy vytváření pocitu bezpečí. Osobně jsem roznášel roušky a dezinfekční
prostředky  pro naše prodavačky,“ uvádí starosta Řezáč.

Prodejny potravin jsou po celou dobu koronavirové pandemie vystavovány velké zátěži z pohledu přísných hygienických opatření. Jen za rok 2020 na ně družstvo vynaložilo bezmála 1,5 milion korun bez možnosti jakékoliv státní kompenzace.

„Nově jsme nuceni pořizovat zaměstnancům 1600 respirátorů měsíčně, k tomu roušky pro vybrané provozy, dezinfekce, rukavice a v neposlední řadě řešíme nákupy antigenních sad pro zaměstnance,“ uvádí Hoffmann. 

 Na druhou stranu je podle svých slov vděčný, že i v této nelehké době může družstvo COOP Kaplice obchody provozovat. „Pozitivní je na této době to, že zákazníci si opět našli cestu k našim malým vesnickým prodejnám, které se staly opět stěžejní místem nákupu i pro zákazníky, kteří tam běžně nechodí. Hospodaření vesnických prodejen je stále velmi rizikové, ale současná doba jejich podmínky mírně vylepšuje,“ uvádí Hoffmann s tím, že takové prodejny jsou převážně na Kaplicku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ:  Vyjádření k navrhované demolici novoměstského domu čp. 1881 v ulici Boženy Němcové 5

17:05 NPÚ: Vyjádření k navrhované demolici novoměstského domu čp. 1881 v ulici Boženy Němcové 5

Na začátku druhého zářijového týdne 2021 podal majitel blokového domu čp. 1881 na Novém Městě v ulic…