Turistický spolek Lipenska: Vodní záchranná služba slaví 50 let své existence

21. 9. 2018 9:20

Celkem 35 ošetřených osob a záchranných akcí provedli krumlovští vodní záchranáři během letošního roku. Loni zachraňovali 92 lidí. Podle Milana Bukáčka dlouholetého náčelníka Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov (VZS ČČK), se bude letos jednat o podobné číslo.

Turistický spolek Lipenska: Vodní záchranná služba slaví 50 let své existence
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

„Ještě není konec roku. V průměru utonou na Lipně 2 až 3 lidé za rok. V loni to byl jeden rybář a letos zatím naštěstí žádný. 

Letos i vloni jsme měli hodně zásahů k plachetnicím ať už převrácených či nasedlých na břeh také z důvodu silného větru, kdy jeho síla dosáhla až 180 kilometrů za hodinu,“ uvedl Bukáček.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Český Krumlov p.s. (VZS ČČK ČK ) má 102 členů, kteří každý den ve svém volném čase hlídají vodní hladinu Lipenské přehrady.

Letos má o důvod víc bilancovat, vodní záchranná služba u nás slaví 50 let své existence. Ta lipenská funguje od roku 1984. Hlavní oslava spojená s ukázkami záchranných akcí bude k vidění 22.září v hotelu Relax v Dolní Vltavici a také před zdejší základnou, kde mají českokrumlovští vodní záchranáři své sídlo.

Podívaná, na kterou je zvána široká veřejnost, to bude velkolepá. Všichni se mohou těšit nejen na ukázky výcviku na břehu i vodní hladině, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému ČR.

„K vidění bude i záchrana pomocí vrtulníku Armády České republiky, zadržení nebezpečného pachatele zásahovou jednotkou Policie ČR, záchrana osob pomocí psů, ukázky záchrany osob  motorovými čluny, seskoky padákem do vody a mnoho dalšího,“ jmenuje další vodní záchranářka Adéla Černá.

Chybět nebude ani ukázka výcviku těch nejmenších, kteří se již od dětství pod vedením zkušených instruktorů VZS ČČK zodpovědně připravují na svou budoucí dráhu vodních záchranářů. Zájemci si prohlídnou základnu a materiál v Dolní Vltavici.  „Nouze tentokrát nebude ani o zajímavé projekce, vyprávění i fotografie. O strastiplných začátcích budování základny vodní záchranné služby, zakladatelích, významných představitelích, instruktorech či zajímavých zásazích se dozvíte více přímo na akci,“ zve Milan Bukáček.

V rámci slavnostního odpoledne je v plánu také předání ocenění členů VZS ČČK a VZS Horního Rakouska za jejich záslužnou dobrovolnickou práci, záchranu životů a dlouholetou činnost. Ocenění převezmou i političtí zástupci Jihočeského kraje a hornorakouské zemské vlády a ti, kteří se významně zasloužili o rozvoj a podporu VZS ČČK.

Vodní záchranná služba není fenoménem v oblasti vodní záchrany jen v České republice, o jejích kvalitách svědčí i dlouholetá spolupráce s Vodní záchranou služnou Horního Rakouska a také hornorakouskou zemskou vládou.

Vodní záchranáři patří ke složkám Integrovaného záchranného systému České republiky (IZS ČR). Jejími členy je řada dobrovolníků, která ve svém volném čase slouží na velkých vodních plochách celé ČR.  Tito lidé za dobu existence VZS ČČK zachránili stovky lidských životů a materiálové hodnoty v řádech stovek tisíců korun.

Na jihu Čech fungují čtyři aktivní složky vodních záchranářů, které dohromady čítají přes 100 členů - Český Krumlov, České Budějovice, Soběslav a Tábor.  V celé republice je to 37 spolků, kde je registrováno přes 1200 lidí.

Vodní záchranáři slaví své výročí přesně 200 let po vzniku prvního spolku zachránců tonoucích v nizozemském Amsterodamu, o založení české Vodní záchranné služby se zasloužil Dr. Jeroným Řepa.  Následovaly první specializační kurzy vodní záchrany, kurzy pro instruktory a také doškolovací kurzy pro již kvalifikované vodní záchranáře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Most mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ čeká rekonstrukce

19:28 Správa železnic: Most mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ čeká rekonstrukce

Správa železnic vypisuje zakázku na rekonstrukci mostu, který se nachází na trati mezi stanicemi Úst…