Tým silniční bezpečnosti: Loni zahynulo na českých silnicích 44 cyklistů. Problémem začínají být podnapilí

24.04.2018 8:07

Nejvíce cyklistů zahynulo v Jihočeském kraji, na Vysočině žádný. Čtyřicet procent mrtvých cyklistů byli senioři, 27 procent nehod zaviněných cyklisty bylo s asistencí alkoholu či drog.

Tým silniční bezpečnosti: Loni zahynulo na českých silnicích 44 cyklistů. Problémem začínají být podnapilí
Foto: nadacebesip.cz
Popisek: Tým silniční bezpečnosti

V loňském roce zahynulo při nehodách s účastí cyklistů 44 osob, dalších 373 utrpělo zranění těžké a 3 050 lehké, přičemž vinou cyklistů zemřelo 25 lidí, 214 bylo zraněno těžce a 1 939 lehce.

Samotných cyklistů zahynulo 44, dalších 353 bylo následkem nehod zraněno těžce a 2 945 lehce. Nejvíce bicyklistů zemřelo v Jihočeském kraji (6), následují kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Pardubický (shodně po 5). Naopak žádný cyklista nepřišel o život na Vysočině. Od vzniku samostatné České republiky byl pro cyklisty nejtragičtější rok 1993, kdy jich při nehodách zahynulo 146, naopak nejpříznivější byl rok 2016 se 39 mrtvými. Dlouhodobě platí, že každá 11. oběť dopravních nehod byla cyklista, podobně tomu bylo i loni. Sluší se dodat, že v roce 2017 celkově 37 cyklistů zemřelo bez nasazené přilby, naopak jen 7 s přilbou.

4 z 10 mrtvých cyklistů byli senioři

Velkým problémem je fatální nehodovost starších cyklistů. Z celkem 44 mrtvých bicyklistů bylo 31 (tj. 70 %) ve věku 55 let a více, z toho cyklistů seniorů (osob ve věku 65+) bylo 17, tj. 39 %. „Z údajů zveřejněných Evropskou komisí vyplývá, že největší nebezpečí hrozí starším cyklistům na křižovatkách, kdy odbočují doleva či dávají přednost v jízdě. Rizikové je pro řadu z nich i samotné ovládání jízdního kola. Nadprůměrné zastoupení mají senioři i ve statistikách smrtelných nehod bez zapojení jiného účastníka silničního provozu. Velkým problémem je i špatná viditelnost starších cyklistů, neboť si libují v tmavé barvě oblečení,“ vysvětluje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Cyklisté a alkohol – nebezpečná kombinace

V roce 2017 došlo celkem ke 4 482 dopravním nehodám, při kterých figuroval alkohol či drogy. Z nich 642 (tj. každou sedmou) zavinili cyklisté. Celkově při nehodách s alkoholem či drogami zahynulo 52 osob a dalších 214 bylo těžce zraněno. Vinou podnapilých cyklistů 5 z nich, dalších 57 těžce zraněno (z toho 1 vinou zdrogovaného cyklisty).

„Cyklisté loni zavinili celkově 2 393 nehod, z toho 642 pod vlivem alkoholu či dalších návykových látek. Jedná se o 27 procent všech jimi zaviněných nehod. To je suverénně nejvíce ze všech skupin účastníků silničního provozu. Uvedené statistické údaje by měli mít na paměti všichni ti, kdo uvažují o povolení jízdy na kole po konzumaci alkoholu,“ uzavírá Roman Budský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zemědělství: Posun termínů zavedení zpřísněných hraničních kontrol v agrárním dovozu z EU do Velké Británie

16:09 Ministerstvo zemědělství: Posun termínů zavedení zpřísněných hraničních kontrol v agrárním dovozu z EU do Velké Británie

Vláda Spojeného království stanovila dne 14. září 2021 nový harmonogram zavedení zpřísněných kontrol…