ÚOHS: Evropská komise přijala změnu obecného nařízení o blokových výjimkách

22.5.2017 1:06 odp.

Dne 17. 5. 2017 Evropská komise schválila nová pravidla pro veřejnou podporu, na jejichž základě lze poskytovat podporu na přístavy a letiště bez předchozího souhlasu Evropské komise.

ÚOHS: Evropská komise přijala změnu obecného nařízení o blokových výjimkách
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Nová pravidla byla přijata v rámci změny stávajícího nařízení o blokových výjimkách, známého jako GBER. Současně se zavedením nových kategorií podpor došlo ke změnám podmínek stávajících kategorií, a to oblasti kultury a regionální podpory.

V případě letišť mohou členské státy nově poskytovat investiční podporu regionálním letištím s objemem přepravy do tří milionů cestujících ročně. Podle odhadů Evropské komise se tímto způsobem usnadní investice do více než 420 letišť v celé Evropské unii.

Revidované nařízení rovněž umožňuje veřejným orgánům poskytovat provozní podporu ve prospěch malých letišť, tj. s objemem přepravy do 200 000 cestujících ročně. Malá letiště sice představují téměř polovinu všech letišť, ale na celkové letecké dopravy se podílejí pouze z 0,75 %. Tato letiště jsou významná pro konektivitu regionů, přitom jejich podpora nevede k narušení soutěže v rámci jednotného trhu Evropské unie.

Členské státy dále mohou poskytovat investiční podporu do výše 150 milionů eur u námořních přístavů a do výše 50 milionů eur u vnitrozemských přístavů. Nařízení umožňuje veřejným orgánům přispívat na náklady spojené s bagrováním v přístavech a přístupem k vodním cestám.

Změnou GBER došlo navíc ke zjednodušení několika stávajících podmínek. Zejména byly zvýšeny prahové hodnoty pro podporu v oblasti kultury a zachování kulturního dědictví a v případě víceúčelových sportovních zařízení.

Revize GBER dosud nenabyla účinnosti, stane se tak uplynutím 20 dnů od jejího zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

Znění revize GBER je na internetových stránkách Evropské komise k dispozici prozatím pouze v anglickém, francouzském a německém znění ZDE.

Česká verze by měla být dostupná přibližně za měsíc.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

16:55 Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

Na základě druhého letošního odhadu sklizně k 15. červenci se očekává úroda základních obilovin 7 40…