ÚOHS: Rozhodnutí o tzv. malém stavebním kartelu je konečné

03.08.2016 16:00

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým druhostupňovým rozhodnutím z 22. července 2016 věcně potvrdil správnost rozhodnutí v tzv. malém stavebním kartelu z května letošního roku. V tomto případu bylo pokutováno 12 stavebních společností za koordinaci nabídek ve výběrových řízeních na stavební práce v Jihočeském kraji a kraji Vysočina.

ÚOHS: Rozhodnutí o tzv. malém stavebním kartelu je konečné
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

Při místních šetřeních úřad zajistil řadu dokumentů, které svědčí o koordinaci postupu uchazečů u 11 regionálních zakázek, např. emaily, kterými si zasílali krycí nabídkové rozpočty, nalezeny byly rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek. V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci (cenové indexy).

Předseda Úřadu nicméně přikročil ke změně uložených sankcí v případě tří účastníků řízení, přičemž celková výše pokut dosahuje po úpravách 300 683 000 Kč. U společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o. došlo k navýšení sankce, neboť v prvostupňovém rozhodnutí bylo započítáno nepřiměřené snížení pokuty za to, že již byla trestána ve dvou souvisejících řízeních. Současně se tento účastník dopustil nejvyššího počtu deliktů.

Naopak společnostem OHL ŽS, a.s., a STRABAG a.s. byly sankce sníženy, protože původně uložené částky byly v jejich případě příliš přísné vzhledem k hodnotě zakázek, jichž se spáchané delikty týkaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…