ÚOHS: Rozhodnutí o tzv. malém stavebním kartelu je konečné

03.08.2016 16:00

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým druhostupňovým rozhodnutím z 22. července 2016 věcně potvrdil správnost rozhodnutí v tzv. malém stavebním kartelu z května letošního roku. V tomto případu bylo pokutováno 12 stavebních společností za koordinaci nabídek ve výběrových řízeních na stavební práce v Jihočeském kraji a kraji Vysočina.

ÚOHS: Rozhodnutí o tzv. malém stavebním kartelu je konečné
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Při místních šetřeních úřad zajistil řadu dokumentů, které svědčí o koordinaci postupu uchazečů u 11 regionálních zakázek, např. emaily, kterými si zasílali krycí nabídkové rozpočty, nalezeny byly rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek. V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci (cenové indexy).

Předseda Úřadu nicméně přikročil ke změně uložených sankcí v případě tří účastníků řízení, přičemž celková výše pokut dosahuje po úpravách 300 683 000 Kč. U společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o. došlo k navýšení sankce, neboť v prvostupňovém rozhodnutí bylo započítáno nepřiměřené snížení pokuty za to, že již byla trestána ve dvou souvisejících řízeních. Současně se tento účastník dopustil nejvyššího počtu deliktů.

Naopak společnostem OHL ŽS, a.s., a STRABAG a.s. byly sankce sníženy, protože původně uložené částky byly v jejich případě příliš přísné vzhledem k hodnotě zakázek, jichž se spáchané delikty týkaly.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

22:54 Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

Středočeský kraj prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) dokončil další úsek Labské cy…