ÚOHS: Sankce za nepřípustné rozdělení veřejné zakázky

01.11.2015 9:07

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení zahájeném z moci úřední uložil městské části Praha–Koloděje pokutu ve výši 250 tisíc korun za rozdělení veřejné zakázky na výstavbu mateřské školy na dvě veřejné zakázky a jeden dodatek, který Úřad posoudil jako třetí veřejnou zakázku.

ÚOHS: Sankce za nepřípustné rozdělení veřejné zakázky
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Došlo tak ke snížení předpokládané hodnoty veřejné zakázky pod finanční limit stanovený zákonem, v důsledku čehož zadavatel nezvolil odpovídající druh zadávacího řízení. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a zadavatel může proti němu podat rozklad.

Pro určení, zda se jedná o jednu či více veřejných zakázek je rozhodující zejména místní, věcná, urbanistická, funkční, časová a technologická souvislost plnění, případně skutečnost, zda plnění tvoří jeden funkční celek. Všechna tato hlediska byla v daném případě prokázána.

Zákon umožňuje za určitých podmínek rozdělení veřejné zakázky na jednotlivé části. Nepřípustným se rozdělování veřejné zakázky stává tehdy, vede-li k umělému snižování předpokládané hodnoty, a tím k obcházení zákona zadáváním veřejných zakázek způsobem, jako by se jednalo o veřejné zakázky jiného druhu podle jejich předpokládané hodnoty (typicky tedy např. rozdělení podlimitní veřejné zakázky, kterou je zadavatel povinen zadat v zadávacím řízení podle zákona, na více veřejných zakázek malého rozsahu, které v zadávacím řízení podle zákona zadávány být nemusí). Při rozdělení veřejné zakázky v souladu se zákonem musí zadavatel určit předpokládanou hodnotu celého předmětu tak, aby zahrnovala hodnotu veškerých plnění uskutečňovaných v rámci všech částí příslušné veřejné zakázky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Radní rozhodli o přerozdělení zůstatků z kotlíkových dotací

22:54 Jihomoravský kraj: Radní rozhodli o přerozdělení zůstatků z kotlíkových dotací

Na 5 milionů korun pro celkem 47 žadatelů – krajští radní rozhodli o přerozdělení dalších financí v …