ÚOHS: Soutěžitel FAST diktoval výši maloobchodních cen na úkor spotřebitelů, pokuta 30 milionů

17.05.2023 22:02 | Tisková zpráva

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým pravomocným rozhodnutím pokutu ve výši 30 228 000 korun společnosti FAST ČR, a.s., za uzavírání protisoutěžních vertikálních dohod.

ÚOHS: Soutěžitel FAST diktoval výši maloobchodních cen na úkor spotřebitelů, pokuta 30 milionů
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Společnost FAST ČR, a.s., (dále jen FAST) je velkoobchodním i maloobchodním prodejcem široké škály produktů v oblastech spotřební elektroniky, hodinek, zahradní techniky, telekomunikačních technologií a dalšího zboží určeného pro domácnosti, kanceláře a profesionály, například značek Sencor, Yenkee, Stell a Fieldmann. Podle zjištění Úřadu tato společnost v období od 8. 12. 2020 do 20. 10. 2021 určovala svým odběratelům z řad maloobchodních prodejců za jaké minimální ceny musí některé jí distribuované zboží dále prodávat. Společnost FAST dodržování těchto cen jejími odběrateli kontrolovala a v případě nedodržení je prostřednictvím e-mailů vyzývala k navýšení ceny na jí stanovenou úroveň. V důsledku jednání společnosti FAST byla omezena soutěž mezi prodejci jí dodávaného zboží, kteří nemohli předmětné produkty spotřebitelům nabídnout za nižší cenu, než kterou stanovila společnost FAST.

Toto jednání Úřad kvalifikoval jako zakázané dohody o přímém určení cen pro další prodej, jejichž cílem bylo narušení hospodářské soutěže na území České republiky, a to na trzích černé techniky, malých i velkých domácích spotřebičů, IT produktů, telekomunikačních produktů a zboží pro kutily a zahradu. Jelikož tyto dohody byly způsobilé ovlivnit obchod mezi členskými státy Evropské unie, došlo k porušení nejen českého, ale i unijního soutěžního práva.

Účastník řízení využil možnosti výrazně spolupracovat s Úřadem. Především se k vytýkanému jednání přiznal a předložil o něm dobrovolně dodatečné důkazy, které Úřad dosud neměl k dispozici. V rámci řízení pak přistoupil na narovnání s Úřadem, proti rozhodnutí nepodal rozklad a rovněž výrazně posílil svůj soutěžní compliance program. Tento zodpovědný a kooperativní přístup ze strany vyšetřovaného soutěžitele vedl k výraznému snížení ukládané pokuty.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

19:15 DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

Státní podnik DIAMO pokračuje s demolicí bývalého Dolu Lazy. V sobotu 27. 7. v 10:00 hodin dopoledne…