ÚOHS: Zpráva ze sektorového šetření farmaceutického průmyslu v EU

31.01.2019 7:36

Evropská komise zveřejnila zprávu ze šetření o výsledcích prosazování hospodářské soutěže ve farmaceutickém sektoru, které probíhalo v letech 2009-2017.

ÚOHS: Zpráva ze sektorového šetření farmaceutického průmyslu v EU
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Komise zprávu připravila v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány pro hospodářskou soutěž ve všech 28 členských státech EU v rámci tzv. Evropské sítě pro hospodářskou soutěž.

Komise a vnitrostátní orgány pro hospodářskou soutěž prošetřily od roku 2009 více než 100 případů zakázaných dohod a zneužití dominantního postavení a přijaly 29 rozhodnutí proti nezákonným postupům při dodávkách léčivých přípravků. Prošetřeny a trestány byly zejména postupy narušující hospodářskou soutěž, které vedly k vyšším cenám léků, a dále jednání vylučující ostatní soutěžitele s cílem odložit vstup generických léčiv na trh, sdílení nebo určování cen na trhu, dohody o výplatě za zpoždění, kdy se výrobci původních i generických léčiv dohodli na tom, že nebudou generické přípravky uvádět na trh, a rozdělili si za tím účelem zisky původního výrobce. Celkově byly uloženy pokuty v celkové výši více než 1 miliardu eur.

Zásahy proti pokusům o odložení vstupu generických léčiv na trh pomohly udržet úroveň inovací v odvětví, neboť odložení výroby generik umožňuje společnostem nepatřičně čerpat zisky ze starších produktů místo toho, aby musely soutěžit s novými, inovativními léčivými přípravky. K  inovacím a většímu výběru léků přispěla rovněž kontrola fúzí, neboť zabránila transakcím, které by mohly ohrozit výzkum a vývoj nových léčivých přípravků a jejich uvádění na trh, případně rozšíření léčebného použití stávajících léků.

Zprávu Evropské komise ze sektorového šetření ve farmaceutickém průmyslu naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Mikuláš s anděly a čerty v Koněpruských jeskyních

22:02 Správa jeskyní ČR: Mikuláš s anděly a čerty v Koněpruských jeskyních

Mikuláš s čerty se v roce 2019 objeví na Koněprusích od 30. 11. do 8. 12., kromě pondělí 2. 12., kdy…