ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci

25.09.2021 19:23 | Tisková zpráva

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes oslavil 30 let své existence slavnostní konferencí, která se uskutečnila v Lichtenštejnském paláci v Praze. Přání k „narozeninám“ Úřadu pronesl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Andrej Babiš, rektor Tomáš Zima a zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva pro místní rozvoj.

ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Předchůdce ÚOHS, kterým byl Český úřad pro hospodářskou soutěž byl zřízen v průběhu roku 1991, kdy byla přijata rovněž první právní úprava hospodářské soutěže. V období 1992 až 1996 byl úřad přeměněn na ministerstvo, od listopadu 1996 pak funguje pod současným názvem.

Konferenci, jíž se zúčastnilo přibližně sto představitelů státní správy, územních samospráv, profesních sdružení, advokacie i akademických institucí, zahájil svým projevem předseda Úřadu Petr Mlsna. Ve své řeči zdůraznil důležitost ÚOHS pro fungování tržní ekonomiky, připomněl však také roli Úřadu v oblasti veřejného zadávání, veřejné podpory či významné tržní síly. Předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček ve své zdravici vyzdvihl mimo jiné umístění sídla ÚOHS do Brna.

Premiér Andrej Babiš ve svém proslovu hovořil mimo jiné o tom, jakou roli sehrál Úřad při schvalování veřejných podpor směřovaných na překonávání následků koronavirové pandemie. Pochválil Úřad také za odhalování kartelů mezi uchazeči o veřejné zakázky, neboť ÚOHS patří v této oblasti mezi nejlepší v Evropě.

Zástupce Ministerstva průmyslů a obchodu, náměstek Jan Dejl, ocenil dobrou spolupráci mezi oběma institucemi, která se odehrává zejména v oblastech veřejné podpory a hospodářské soutěže. Naopak na vztahy týkající se veřejného zadávání se zaměřil Vlastimil Fidler z Ministerstva pro místní rozvoj, které je společně s ÚOHS spolugestorem v této oblasti. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima poté zmínil společné vědecké projekty a nedávno uzavřené memorandum obou institucí.

Především na vznik Úřadu a první roky jeho činnosti se zaměřil historicky první předseda Úřadu Stanislav Bělehrádek. Účastníkům konference poodhalil okolnosti zřízení Úřadu, obtíže a problémy při jeho ustavování, sestavování prvotního týmu odborníků a průběh následné transformace na ministerstvo a zpět.

Konferenci završily projevy místopředsedů ÚOHS. Kamil Nejezchleb, Markéta Dlouhá a Petr Solský obecenstvo seznámili s nejdůležitějšími tématy, které Úřad v jednotlivých oblastech své působnosti řeší nebo se jimi bude v nejbližší budoucnosti zabývat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci VLS vysázeli javorovou alej podél šumavské cyklotrasy na Maňávce

8:41 Zaměstnanci VLS vysázeli javorovou alej podél šumavské cyklotrasy na Maňávce

Podél cyklostezky z Maňávky na PIhlov u Horní Plané, která spojuje obce na Českokrumlovsku s oblíben…