ÚOOÚ zveřejnil překlad pokynů Evropského sboru ke kamerám a kamerovým systémům

23.08.2019 10:54

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil pracovní překlad pokynů Evropského sboru pro ochranu osobních údajů (Sbor), týkajících se kamer a kamerových systémů.

ÚOOÚ zveřejnil překlad pokynů Evropského sboru ke kamerám a kamerovým systémům
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

Pokyny ke zpracování osobních údajů prostřednictvím videozařízení (3/2019) byly přijaty Sborem na počátku července ve verzi, která je určena k veřejné konzultaci, viz tisková zpráva Sboru z 12. července.

Nové pokyny detailně popisují požadavky obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) kladené na zpracování osobních údajů v rámci technologií sledování osob prostřednictvím videozařízení. V dokumentu je uvedena řada praktických situací s příklady rozpoznávání obličejů, cílené reklamy, dopravního provozu či předcházení kriminalitě. Pokyny uvádějí jak konkrétní povinnosti odpovědných subjektů, tak i práva zaznamenávaných osob, včetně práva na přístup k údajům (poskytnutím kopie videozáznamu). Ze zmíněného stojí za to upozornit právě na oblast sledování dopravního provozu pomocí tzv. autokamer. Z uveřejněných pokynů totiž vyplývá, že by kamera neměla zaznamenávat provoz nepřetržitě.

V rámci veřejné konzultace mohou laická i odborná veřejnost, občané, sdružení či jiné subjekty zasílat Sboru své názory a připomínky, které budu posouzeny a případně zapracovány.

ÚOOÚ tímto současně vybízí veřejnost k zapojení se do veřejné konzultace. Jedná se o právo všech zainteresovaných stran, osob dotčených videonahráváním, dále také správců či zpracovatelů i dodavatelů technologií, aby vznesli připomínky a upozornili na praktické i výkladové nejasnosti a tak přispěli ke zpřesnění pokynů Sboru

Neoficiální překlad pokynů Sboru ke kamerám a kamerovým systémům naleznete ZDE.

Své připomínky zasílejte Sboru v elektronické podobě na adresu EDPB@edpb.europa.eu do 9. září 2019.

Veškeré další Evropským sborem pro ochranu osobních údajů vydávané a veřejně diskutované materiály naleznete v příslušné rubrice Pokyny sboru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Každý třetí Čech čelil situaci, která by se dala řešit hromadnou žalobou

12:42 dTest: Každý třetí Čech čelil situaci, která by se dala řešit hromadnou žalobou

Poslanecká sněmovna by se měla v následujících dnech zabývat v prvním čtení návrhem zákona o hromadn…