URS Czech se stává oficiálně novým certifikačním orgánem standardu bezpečnosti krmiv

04.12.2013 10:39

Společnost GMP+ International, vlastník certifikací, schválila firmu United Registrar of Systems Czech, s.r.o. (URS Czech) jako oficiálního zástupce pro certifikaci schématu GMP+, tedy systému bezpečnosti krmiv. URS Czech, nadnárodní společnosti, zabývající se certifikací mezinárodních podnikových standardů se zastoupením v Česku, je jednou z mála takto oprávněných orgánů v Evropě. Zástupci firmy věří, že kvalita finálních potravin začíná u prvotních surovin.

URS Czech se stává oficiálně novým certifikačním orgánem standardu bezpečnosti krmiv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

„Jsme velmi potěšení, že můžeme nově jako jedni z mála nabídnout podnikům možnost certifikace podle normy GMP+. Důvěra, kterou nám vložila nizozemská společnost, nám dává jasný signál, že naše služby jsou skutečně kvalitní, vysoce hodnotné a máme ojedinělé odborníky s řadou zkušeností, kteří jsou schopni okamžitě požadavky klientů z oblasti firem v krmivářském průmyslu plnit,“ říká Petr Maličovský, generální ředitel URS Czech s tím, že se těší na konstruktivní spolupráci s GMP+ International a pevně doufá, že společnost bude mít v oblasti GMP+ pozitivní vliv na certifikování schématu normy pro certifikaci krmiv ve Střední a Východní Evropě.

V současnosti je United Registrar of Systems Czech s.r.o. akceptována v tomto rozsahu:

•             Výroba krmných směsí
•             Výroba krmných surovin
•             Výroba doplňkových látek
•             Obchodování s krmivem pro zvířata
•             Skladování a překládka krmiv pro zvířata
•             Přeprava krmiv pro zvířata, silniční doprava (včetně naložení)
•             Přeprava krmiv pro zvířata, železniční doprava

United Registrar of Systems Czech s.r.o. sídlí na adrese Prosek Point Prosecká 852/99, 190 00 Praha, Česká republika (registrační číslo CI000009).

V případě normy GMP+ se jedná o systém zajištění kvality, jenž je uplatňován v celém krmivářském řetězci, a to od prvovýroby, přes obchod s komoditami, jejich skladování, překládku, dopravu až po laboratorní analýzy. Certifikace dle GMP+ FSA (Feed Safety Assurance) obsahuje část požadavků z HACCP a část z ISO 9001/ISO 22000. Základem standardu jsou pravidla správné výrobní a hygienické praxe (GMP / GHP), analýza rizik a stanovení kritických kontrolních bodů (HACCP) a legislativní požadavky krmivářského/potravinového práva EU. Právě v této oblasti realizuje URS Czech řadu školení nejen pro přepravce.

Kvalitu u konečných potravin zajistí certifikace standardu bezpečnosti krmiv pro zvířata GMP+, která končí v potravinovém řetězci. Bezpečnost potravin se totiž netýká jen kvality výroby produktu, ale například i bezpečného transportu surovin, ze kterých se pak skládá, je tedy nutné neopomíjet jeho dovozce, přepravce (automobilová i lodní přeprava), skladovatele a podobně.

GMP+ Feed Safety Assurance (GMP+ FSA)

Tento postup byl vyvinut pro dodavatele podniků vyrábějících krmiva pro zvířata. Jedná se o systém norem pro oblast krmivářského řetězce především pro Nizozemí, ale velice silně se rozšiřující do zemí EU a severní a jižní Ameriky. V řetězci je již kolem 12000 společností po celém světě. Je zde zpracována řada norem obsahujících požadavky na pěstování rostlinných komodit, přes jejich zpracování a další využití v krmivářském sektoru, popřípadě využití odpadů z potravinářských výrob v krmivářství, výrobu doplňkových látek, a dopravu.

Co je GMP+?

GMP znamená Good Manufacturing Practices. V roce 1992 takto začala GMP+ Feed Certification scheme. Poté byla rozšířena do plnohodnotného certifikačního programu, a to díky zapracování požadavků plynoucích z managementu jakosti dle ISO, HACCP a dalších aspektů.

Znaménko + označuje integraci HACCP (Hazards Analysis and Critical Control Points). Zřízení systému GMP+ je zčásti podmíněno neustálým zlepšováním dle zásad označovaných jako Deming circle ‘Plan, Do, Check, Act’: „Napíšu si, co dělám, udělám, co jsem napsal, a prokážu, že jsem to udělal efektivně“.

GMP+ FSA scheme nedefinuje jen podmínky související se zařízeními na výrobku krmiv, ale také jejich uskladnění, přepravu, zaměstnance, procedury, dokumentaci atd. Ve spolupráci s partnery GMP+ international definuje průhledné podmínky, čímž zaručuje bezpečnost krmiv a udržitelnost a také podmínky, za kterých mohou certifikační orgány provádět nezávislé audity. Společnostem certifikovaným GMP+ se dostává užitečných a praktických informací, mezi které patří např. databáze, newslettery, přehledy nejčastěji kladených otázek, kurzy a semináře, který nově pořádá i společnost URS Czech.

Díky 12000 partnerům ve více než 67 zemích je GMP+ International lídrem na globálním trhu v sektoru certifikace bezpečnosti krmiv. Certifikát vystavený GMP+ poskytuje dodatečnou záruku kvality všem podnikatelům v oblasti výroby krmiv na globální úrovni.

Značka jakosti GMP+ International říká vám, jakožto podnikateli, že partneři zapojení do mezinárodního potravního řetězce zaručují spolehlivost, kvalitu, udržitelnost a bezpečnost. Znamená to, že splňují všechny lokální i nadnárodní zákonné předpisy v oblasti výroby krmiv.

URS Certifikace/United Registrar of Systems Czech s.r.o.

Společnost United Registrar of Systems Czech (URS Czech) je jednou z předních nadnárodních firem, zabývajících se certifikací mezinárodních podnikových standardů, se zastoupením v Česku. Historie firmy sahá do roku 2006, kdy bylo v Praze otevřeno oficiální zastoupení společnosti ROS Group sídlící ve Velké Británii a jež má pobočky ve 32 zemích světa. Společnost disponuje oprávněním provádět certifikační audity vydaným akreditačním orgánem United Kingdom Accreditation Service a asociací International Automotive Task Force. Více informací na http://www.urs-certifikace.cz/

GMP+ International

Systém norem GMP+ Feed Safety Assurance (GMP+ FSA) byl vytvořen holandským sdružením PDV – sdružení organizací v krmivářském průmyslu, včetně výkrmů. Od roku 2010 je tento systém spravován GMP + International. Záměr GMP norem je Feed for Food, tedy krmiva pro potraviny. Neboli zabezpečení zdravotní nezávadnosti všech fází krmivářského řetězce. Existují jen dvě společnosti na světě, které udělují akreditaci – DakkS (dříve DAP) – německý akreditační orgán a RvA – Nizozemský akreditační orgán.

Společnost má sídlo v Nizozemí a je vlastníkem GMP+ FSA certifikací jež pokrývají veškeré činnosti v potravinovém řetězci (včetně obchodu, sběru, uskladnění, přepravy krmných surovin rostlinného původu). První klienty tohoto standartu tvořili holandské krmivářské společnosti, které dodávaly krmivo přímo na farmy, ale od 1999 se začaly přidávat i zahraniční společnosti. Několik krizí bylo zásadním impulsem pro prudké rozšíření tohoto standardu. Tento rozvoj na jedné straně způsobil nárůst požadavků a na druhé straně se zapojily různé články krmivářského řetězce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

22:30 Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

Trestním stíháním dvou Čechů obviněných z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omam…