ÚZSVM: Pozemky, původně ležící v SRN, nyní patří Správě národního parku České Švýcarsko

13.05.2022 22:11 | Tisková zpráva

Správa národního parku České Švýcarsko získala od ÚZSVM v Ústí nad Labem pozemky v maloplošném zvláště chráněném území.

ÚZSVM: Pozemky, původně ležící v SRN, nyní patří Správě národního parku České Švýcarsko
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Jednalo se o 25 pozemků o celkové výměře 1 368 m2 ležících v katastrálním území Petrovice u Chabařovic. Tyto převedené pozemky se nacházejí na hranici České republiky a Spolkové republiky Německo. Pozemky jsou volně přístupné, zarostlé náletovými dřevinami a mají charakter lesních pozemků.

O pozemky na základě nabídky jiným organizačním složkám státu projevila zájem Správa národního parku České Švýcarsko. Jedná se totiž o pozemky, které se nachází v maloplošném zvláště chráněném území „Přírodní rezervace Niva Olšového potoka“.

Z pohledu ochrany přírody je niva potoka významným krajinným prvkem, kde může probíhat přirozená sukcese lužního lesa. Nezanedbatelnou funkcí pozemků s lužními lesy v nivách meandrujících toků je posilování retenční schopnosti krajiny. Současně tyto pozemky leží zcela v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a jedná se o pozemky, se kterými je z hlediska ochrany přírody příslušná hospodařit Správa NP České Švýcarsko.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42399 lidí

V katastru nemovitostí byly pozemky zapsány na „neznámého vlastníka na česko-německých hranicích, adresa neznámá“. Bylo tedy nejdříve nutné prověřit nabývací listiny a zjistit skutečného vlastníka těchto pozemků. Ze získaných podkladů pak vyplynulo, že se jedná o pozemky, které se původně nacházely na území Spolkové republiky Německo, a Česká republika je jejich vlastníkem na základě Smlouvy mezi ČR a SRN o hraničním dokumentárním díle společných státních hranic.

Jednalo se tak o dohledaný majetek, o němž bylo zjištěno, že s ním nehospodaří žádná organizační složka ani státní organizace a se kterým je proto příslušný hospodařit ÚZSVM. Prohlášením byly tedy přepsány na list vlastnictví ÚZSVM.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

22:16 Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci. Tak se jmenuje projekt, díky němuž proc…