ÚZSVM: Stát pravomocně uspěl ve sporu s firmou Vítkovice Holding o téměř 400 milionů Kč

23.01.2020 17:12

Právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) si připsali další vítězství ve sporu, ve kterém hájili Ministerstvo financí. Jednalo se o soudní při u Městského soudu v Praze s akciovou společností Vítkovice Holding, která se domáhala vydání bezdůvodného obohacení za platby v celkové výši přibližně 393 000 000 Kč.

ÚZSVM: Stát pravomocně uspěl ve sporu s firmou Vítkovice Holding o téměř 400 milionů Kč
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

?„Jedná se o dlouholetý a komplikovaný spor, jehož počátky sahají až do doby privatizace tohoto podniku na přelomu století. Přesto právníci resortu financí dokázali v tomto neblahém dědictví předchozích vlád zvítězit, o čemž svědčí rozhodnutí odvolacího soudu, který jim dal za pravdu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Naši právní zástupci úspěšně hájí zájmy státu v několika tisících sporů, aniž bychom museli platit za služby externím advokátům. Hájíme státu desítky miliard, naše úspěšnost dlouhodobě překonává 90 %,“ dodala generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Původně Obvodní soud pro Prahu 7 žalobě v celém rozsahu vyhověl, ale nyní Městský soud v Praze jako odvolací soud rozsudek soudu prvního stupně změnil tak, že žalobu v celém rozsahu zamítl a uložil společnosti Vítkovice Holding povinnost zaplatit Ministerstvu financí náklady řízení.

Předmět sporu, tedy finanční prostředky ve výši 393 000 000 Kč, v minulosti obdržela Česká konsolidační agentura na zajištěné pohledávky. Tyto platby proběhly v rámci vyrovnání společnosti Vítkovice a.s. na základě proběhlého konkurzu na tuto společnost. Nicméně hodnota zajištěných předmětů byla výrazně nižší, než byly platby odvedené České konsolidační agentuře. Rozdíl plateb a hodnoty předmětů zajištění tak byl podle názoru žalobce plněním bez právního důvodu. Ministerstvo financí ve sporu figuruje jako právní nástupce zaniklé České konsolidační agentury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Jak je to s vyúčtováním služeb spojených s bydlením

7:34 dTest: Jak je to s vyúčtováním služeb spojených s bydlením

Řada služeb spojených s bydlením se platí zálohově. Co když nejste spokojeni s obdrženým vyúčtováním…