ÚZSVM: Výroční zpráva 2019 - Rekordní příjmy i počet převzatých soudních sporů

17.03.2020 22:35

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zveřejnil na svých webových stránkách výroční zprávu o své činnosti za rok 2019. ÚZSVM v roce 2019 zaznamenal třetí nejvyšší příjmy ve své historii. Zároveň státu uhájil desítky miliard v právních jednáních a uzavřel rekordní počet dohod o zastupování jiných organizačních složek státu.

ÚZSVM: Výroční zpráva 2019 - Rekordní příjmy i počet převzatých soudních sporů
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

?„Rok 2019 byl pro náš úřad velice úspěšný. Dosáhli jsme nejen třetích nejvyšších příjmů v historii, ale dařilo se nám také v agendách, které primárně žádné příjmy negenerují. V právní oblasti jsme státu uhájili téměř 37 miliard korun a převzali jsme rekordní počet dohod o zastupování organizačních složek státu před soudy. Navzdory časově i odborně náročné práci je ÚZSVM také mimořádně úspěšný i v čištění katastru nemovitostí od bezprizorních státních nemovitostí a nemovitostí s nedostatečně identifikovanými vlastníky. Za výborné výsledky v roce 2019 patří velké poděkování všem zaměstnancům, kteří se na nich podíleli,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

V uplynulém roce ÚZSVM také inicioval novelu vyhlášky č. 62/2001 Sb., která od 1. června 2019 všem státním institucím v režimu zákona o majetku státu stanovuje povinnost zveřejňovat nabídky na prodej nepotřebného majetku i na webových stránkách ÚZSVM. Občané díky tomu již nemusí navštěvovat stránky více než 420 státních institucí, ale stačí jim jedna adresa - www.nabidkamajetku.cz.

Příjmy ÚZSVM dosáhly v uplynulém roce téměř 1,5 miliardy korun, což je třetí nejlepší výsledek v historii úřadu. Nejvyšší podíl měly například příjmy z prodeje a pronájmu nepotřebných státních nemovitostí. Další část příjmů z prodeje majetku pocházejícího z trestné činnosti ÚZSVM odvedl na speciální účet Ministerstva spravedlnosti. Na pomoc obětem trestných činů ÚZSVM přispěl rekordní částkou téměř 156 milionů korun.

Právní zástupci ÚZSVM, jejichž úspěšnost se dlouhodobě pohybuje přes 90 %, uhájili v roce 2019 státu téměř 37 miliard korun. Uspěli například v důležitém sporu s Casinem Kartáč o 6,9 miliardy korun kvůli internetové ruletě či ve dvou kauzách solárních elektráren s nárokem na náhradu škody ve výši 123 milionů korun a 97 milionů korun. ÚZSVM také v uplynulém roce uzavřel rekordních 1 486 dohod o zastupování ostatních organizačních složek státu před soudy, což je nejvíce převzatých sporů v historii ÚZSVM. K nejčastěji zastupovaným státním institucím patří Státní pozemkový úřad, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo financí.

Za poslední čtyři roky ÚZSVM také dokázal snížit počet nemovitostí zapsaných na zaniklé či nedohledané státní subjekty již o téměř 70 %. Tuto aktivitu velmi vítají také obce i kraje, kterým právě tento majetek často bránil v jejich rozvoji. Od roku 2014 bylo rovněž úspěšně vyřešeno přes 31 tisíc nemovitostí s nedostatečně identifikovaným vlastníkem.

V dislokační agendě bylo v roce 2019 navrženo více než 90 nových dislokačních projektů, které přispívají k efektivnímu umístění státních zaměstnanců, a 83 bylo realizováno. Díky tomu došlo k roční úspoře bezmála 15,6 milionu korun za hrazené nájemné a ke snížení dalších výdajů na provoz a údržbu.

Podrobnější informace o výsledcích ÚZSVM a jeho činnosti v roce 2019 se dočtete ve výroční zprávě ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Olšina má nové lákadlo. Adventure golf

7:34 Vojenské lesy a statky: Olšina má nové lákadlo. Adventure golf

V bezprostřední blízkosti nové naučné stezky Olšina u stejnojmenného rybníku na Šumavě vyrostl v rek…