ÚZSVM díky aukcím a dražbám nepotřebného majetku navyšuje příjmy státu o desítky procent

08.07.2018 19:28

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) navyšuje kupní ceny o desítky procent díky aukcím a dražbám. Za půl roku od října 2017 do března 2018 se při prodeji nemovitostí díky výběrovým řízením s následnou aukcí navýšily kupní ceny o 18 % a při dražbách dokonce o 23 %. Při prodeji movitých věcí díky výběrovým řízením s aukcí ceny narostly o 32 % a v elektronických aukcích o 31 %.

ÚZSVM díky aukcím a dražbám nepotřebného majetku navyšuje příjmy státu o desítky procent
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

„Úspěšné navyšování cen při prodejích nepotřebného státního majetku, kterého ÚZSVM v posledních letech dosahuje, přináší do státního rozpočtu nemalé prostředky, což musím jako ministryně financí velmi ocenit. Máme tak více peněz na důležité priority, jako jsou investice nebo výdaje do školství a zdravotnictví,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Výběrová řízení s aukcí jsem jako transparentní způsob prodeje majetku zavedla již v roce 2015 namísto do té doby používané neprůhledné obálkové metody. Tento typ prodeje se velice osvědčil. Díky němu do státního rozpočtu získáváme o desítky milionů korun navíc. V roce 2016 nám zákon umožnil prodávat nepotřebný majetek vlastními zaměstnanci i ve veřejné dražbě. Navyšujeme tak výnos pro stát v průměru o 23 %. Letos nově zavedené elektronické aukce dokázaly navýšit kupní ceny u movitého majetku o více jak 30 %, což je mimořádný úspěch. Elektronické aukce jsou navíc u veřejnosti velmi oblíbené, od spuštění systému jsme zaznamenali přes 150 tisíc unikátních uživatelů,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Při prodeji nemovitého majetku formou výběrového řízení s aukcí se od roku 2015, kdy byl tento způsob prodeje majetku u ÚZSVM zaveden, uskutečnilo celkem 1 357 výběrových řízení s aukcí, do kterých došla minimálně jedna platná nabídka. Ve čtvrtině případů došlo k následným aukcím, díky kterým se kupní ceny nemovitostí navýšily o 133 060 038 Kč na výsledných 829 931 008 Kč, což představuje navýšení o 16 %. V posledním sledovaném období, od října 2017 do března 2018, došlo k nárůstu kupních cen o 18 %, kdy celková částka získaná pouze příhozy představovala 13 859 993 Kč.

Od října 2017 do března 2018 se uskutečnilo sedm úspěšných veřejných dražeb. Díky příhozům v těchto dražbách byla kupní cena nemovitostí navýšena celkem o 8 201 865 Kč na 35 260 000 Kč, jedná se tak o navýšení o 23,3 %. Jednou z úspěšných dražeb byl například prodej parcely v Černošicích, kde byla minimální kupní cena stanovena na 6 700 000 Kč a díky dražbě se cena vyšplhala na 7,3 milionu Kč.

Prodej movitého majetku probíhá například prostřednictvím výběrového řízení s aukcí nebo elektronických aukcí. Celkem bylo za půl roku od října 2017 do března 2018 vyhlášeno 84 výběrových řízení s aukcí, přičemž následná aukce se konala ve 22 případech. Díky příhozům byla kupní cena navýšena o 224 734 Kč na výsledných 699 803 Kč. Což je navýšení o 32 %.

V elektronických aukcích, které byly spuštěny v únoru 2018, bylo celkově od února do poloviny května ukončeno 444 aukcí. Téměř v polovině případů (218) se jednalo o aukci alespoň s jedním příhozem. Nejvyšší procentuální nárůst ceny v aukci byl zaznamenán v aukci grafického listu Český Krumlov, kdy byla cena navýšena o 15 300 %, v této aukci padlo také rekordních 98 příhozů.  Zatím nejdražší prodaný předmět v elektronické aukci byl obraz Karlův most od malíře Františka Líbala, který se prodal za 100 000 Kč. Podrobné informace o novém systému elektronických aukcí jsou zde a na videozáznamu z tiskové konference zde

Všechny nabídky nepotřebného majetku naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…