ÚZSVM musel porazit nebezpečnou lípu v Želivi

04.04.2021 21:56

Pelhřimovské pracoviště ÚZSVM nechalo z důvodu nevyhovujícího stavu porazit statnou lípu malolistou, nacházející se na pozemku spravovaném ÚZSVM v obci Želiv.

ÚZSVM musel porazit nebezpečnou lípu v Želivi
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Na zdravotním stavu stromu se podepsala zejména dlouhá podélná puklina, kterou do kmene dlouhodobě zatékalo a bylo již jen otázkou času, kdy následná hniloba naruší stabilitu stromu. Vzhledem k poloze stromu v těsné blízkosti rodinného domu a nad frekventovanou křižovatkou bylo Obecním úřadem Želiv na základě vyhodnocení možných rizik a s přihlédnutím k odbornému posouzení zdravotního stavu stromu vydáno povolení ke kácení.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19312 lidí

Vlastní poražení lípy bylo na základě uzavřeného memoranda o spolupráci provedeno příslušníky Hasičského záchranného Kraje Vysočina z Pelhřimov. Vzhledem k složité poloze stromu a jeho mohutnosti, ve výšce 1,3 m dosahoval obvod kmene až 3,3 m, probíhalo kácení této dřeviny postupně po malých částech z vysokozdvižné plošiny. Na uzavření frekventované silnice spolupracovala policie a zásah trval sedm hodin. K odstranění kmene byla nasazena i těžká technika.

Dřevo z poraženého stromu nezůstane nevyužito. Již v průběhu porážení lípy oslovil ÚZSVM místní občan, který projevil zájem o lipové dřevo k řezbářským účelům. Stejně jako ostatní zájemci bude mít možnost si toto dřevo zakoupit prostřednictvím elektronického aukčního systému, provozovaného ÚZSVM na webu ZDE, kde bude nabízeno k prodeji.

Ani místo po poraženém stromu nezůstane dlouho prázdné. Současně s povolením ke kácení byla ÚZSVM uložena povinnost náhradní výsadby s následnou péčí. Na stejném pozemku tak budou vysazeny dvě nové lípy malolisté srdčité, které vhodným způsobem doplní stávající parkovou úpravu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Brno: Na operačních sálech se už uskutečnilo přes tři čtvrtě milionu operací

22:45 FN Brno: Na operačních sálech se už uskutečnilo přes tři čtvrtě milionu operací

Fakultní nemocnice Brno má v areálu Bohunic celkem 27 operačních sálů a díky tomu patří k největším …