ÚZSVM musel porazit nebezpečnou lípu v Želivi

04.04.2021 21:56

Pelhřimovské pracoviště ÚZSVM nechalo z důvodu nevyhovujícího stavu porazit statnou lípu malolistou, nacházející se na pozemku spravovaném ÚZSVM v obci Želiv.

ÚZSVM musel porazit nebezpečnou lípu v Želivi
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

Na zdravotním stavu stromu se podepsala zejména dlouhá podélná puklina, kterou do kmene dlouhodobě zatékalo a bylo již jen otázkou času, kdy následná hniloba naruší stabilitu stromu. Vzhledem k poloze stromu v těsné blízkosti rodinného domu a nad frekventovanou křižovatkou bylo Obecním úřadem Želiv na základě vyhodnocení možných rizik a s přihlédnutím k odbornému posouzení zdravotního stavu stromu vydáno povolení ke kácení.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18992 lidí

Vlastní poražení lípy bylo na základě uzavřeného memoranda o spolupráci provedeno příslušníky Hasičského záchranného Kraje Vysočina z Pelhřimov. Vzhledem k složité poloze stromu a jeho mohutnosti, ve výšce 1,3 m dosahoval obvod kmene až 3,3 m, probíhalo kácení této dřeviny postupně po malých částech z vysokozdvižné plošiny. Na uzavření frekventované silnice spolupracovala policie a zásah trval sedm hodin. K odstranění kmene byla nasazena i těžká technika.

Dřevo z poraženého stromu nezůstane nevyužito. Již v průběhu porážení lípy oslovil ÚZSVM místní občan, který projevil zájem o lipové dřevo k řezbářským účelům. Stejně jako ostatní zájemci bude mít možnost si toto dřevo zakoupit prostřednictvím elektronického aukčního systému, provozovaného ÚZSVM na webu ZDE, kde bude nabízeno k prodeji.

Ani místo po poraženém stromu nezůstane dlouho prázdné. Současně s povolením ke kácení byla ÚZSVM uložena povinnost náhradní výsadby s následnou péčí. Na stejném pozemku tak budou vysazeny dvě nové lípy malolisté srdčité, které vhodným způsobem doplní stávající parkovou úpravu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚSZVM: Dědička odmítla majetek v hodnotě 10 milionů korun, podíl připadl státu

22:30 ÚSZVM: Dědička odmítla majetek v hodnotě 10 milionů korun, podíl připadl státu

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo spoluvlastnický podíl na nemovitostech ve Veleni v okrese Praha…