ÚZSVM předal Lesům ČR čtrnáct lesních pozemků v Ústeckém a Libereckém kraji

02.11.2017 9:53

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl pozemky státnímu podniku Lesy České republiky prostřednictvím svých odloučených pracovišť v Chomutově, Lounech, Liberci a odboru Hospodaření s majetkem státu Územního pracoviště Ústí nad Labem.

ÚZSVM předal Lesům ČR čtrnáct lesních pozemků v Ústeckém a Libereckém kraji
Foto: uzvsm.cz
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - logo
reklama

ÚZSVM v Chomutově předal sedm pozemků o celkové výměře 57 150 m² ležících v katastrálním území Chomutov II. Pět pozemků bylo původně evidováno na neznámého vlastníka, vlastnímu převodu tak předcházelo majetkoprávní šetření za účelem zjištění skutečného vlastníka. Zbylé dva pozemky převzal ÚZSVM od Státního pozemkového úřadu na základě souhlasného prohlášení. Pozemky současně leží z hlediska ochrany přírody v Evropsky významné lokalitě Údolí Hačky.

Dva pozemky o rozloze 2 963 m² ležící v katastrálních územích Úlovice a Úherce u Panenského Týnce byly Lesům ČR předány pracovištěm ÚZSVM Louny. Jeden z pozemků byl původně evidovaný na listu vlastnictví neexistující státní organizace Místního národního výboru Panenský Týnec a druhý získal ÚZSVM do příslušnosti hospodařit po zrušení činnosti okresních úřadů v roce 2003.

Nejmenší výměru, a to 132 m², získal státní podnik v okrese Jablonec nad Nisou. Pozemky leží v katastrálních územích Josefův Důl u Jablonce nad Nisou a Antonínov, které získal ÚZSVM na základě usnesení soudu jako odúmrť. Všechny čtyři pozemky leží ve velkoplošném zvláště chráněném území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

A poslední předaný pozemek leží v katastrálním území Tisá. ÚZSVM jej získal do příslušnosti hospodařit po prolustrování a ohlášení z listu vlastnictví dnes již neexistující státní organizace Městský národní výbor Jílové. Pozemek o rozloze 1 832 m² leží v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, v ptačí oblasti Labské pískovce a v evropsky významné lokalitě Libouchecké bučiny.

Všechny převedené pozemky jsou určené k plnění funkcí lesa, jejich převodem dojde k ucelení porostu a pozemků v rámci práva hospodařit pro Lesy ČR. Na pozemcích se nachází lesní porost či se jedná o zpevněné komunikace uvnitř lesního porostu, které slouží Lesům ČR jako přístupové cesty k lesním pozemkům.

Státní podnik Lesy ČR tak získal do své správy čtrnáct nových pozemků o celkové rozloze 62 077 m² a v účetní hodnotě 2 436 810 Kč.

Odúmrť

Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.

NIV

Problematika nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. K 1. 2. 2017 obsahuje údaje o 216 tisících nemovitostech, z toho je 210 tisíc pozemků a 6 tisíc budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 160 tisíc a přibližně 1 400 právnických osob. Kolem 10 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: 588 400 korun – takový je výtěžek 15. benefičního plesu hejtmana

9:01 Liberecký kraj: 588 400 korun – takový je výtěžek 15. benefičního plesu hejtmana

Již 15. benefiční ples hejtmana Libereckého kraje, který se uskutečnil v sobotu 22. února v libereck…