ÚZSVM převedl v roce 2020 na účet pro odškodnění obětí trestných činů rekordních 166 milionů korun

6.3.2021 10:30 odp.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odvedl v roce 2020 na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti pro odškodňování obětí trestných činů 165,7 milionu korun, což je nejvyšší částka v historii a o 9,7 milionu korun více než v předcházejícím roce. Jedná se o příjmy, získané z prodeje majetku pocházejícího původně z trestné činnosti, a o finanční prostředky ze zajištěných účtů pachatelů.

ÚZSVM převedl v roce 2020 na účet pro odškodnění obětí trestných činů rekordních 166 milionů korun
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

„Těší mne, že se v uplynulém roce opět podařilo navýšit částku, kterou můžeme odvést na účet pro odškodňování obětí trestných činů. Usilujeme vždy o to získat z prodeje propadlého majetku co nejvíc prostředků, aby poškození dostali co nejvyšší odškodné,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Zákon o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí uložených v trestním řízení umožňuje poškozeným získat odškodnění v případech, kdy jim v důsledku trestného činu vznikla majetková škoda nebo nemajetková újma. Za tímto účelem zřídilo Ministerstvo spravedlnosti zvláštní účet, na kterém shromažďuje peněžité tresty a výtěžky ze zpeněžení propadlého majetku pachatelů. Část prostředků na tento účet odvádí také ÚZSVM, který prodává předměty a nemovitosti propadlé státu z trestné činnosti.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20031 lidí

Nejvíce na tento účet přispělo pracoviště ÚZSVM v Praze. Obžalovaný v jednom z případů způsobil škodu na dani z přidané hodnoty a na daních z příjmů právnických a fyzických osob. Podle trestního zákoníku mu byla zabrána náhradní hodnota v podobě peněžních prostředků v korunách a eurech a pozemky v Letňanech, Chrášťanech u Rakovníka, Krušovicích, Nesuchyni a dalších místech. Celkem se jedná o 186 pozemků. Doposud se podařilo prodejem získat prostředky ve výši 56 805 820 korun.

V druhém případě pražské pracoviště ÚZSVM odvedlo částku 47 286 394 korun jako náhradní hodnotu za trestný čin zkrácení daně. Podařilo se prodat rodinné domy a další nemovitosti v Berouně a v Praze na Lhotce a ve Stodůlkách. Třetí nejvyšší částka byla získána prodejem rodinného domu v městské části Brno – Žebětín. Ten propadl státu na základě rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem. Odsouzený v rozsáhlém trestním případu společně s dalšími komplici vědomě nepravdivě deklarovali finančním úřadům dodání zboží do jiného členského státu EU a z fakturovaných obchodů tak nebylo odváděno DPH. Rodinný dům se souvisejícími pozemky byl prodán v 1. kole elektronické aukce. Vítěz aukce jej koupil za 6 720 000 korun.

Ostravské pracoviště ÚZSVM odvedlo propadlou částku 4 391 600 korun z případu organizované skupiny, která úmyslně krátila spotřební daň z tabáku. Pět odsouzených rozesílalo cigarety a tabák prostřednictvím pošty kupujícím. Celková škoda na dani byla vyčíslena na 27 150 357 Kč. Při domovní prohlídce byla zajištěna hotovost, kterou ÚZSVM odvedl na speciální účet, několik set krabiček cigaret, 60 kg tabákové směsi, 1 478 balení tabáku po 50 g a mobilní telefony. Cigarety a tabák připadly dle zákona celní správě a mobilní telefony byly postoupeny policii.

V Ústí nad Labem se jednalo o finanční prostředky, které byly obviněnému zajištěny při domovní prohlídce, v bezpečnostní schránce a na osobním účtu v celkové částce 3 187 500 korun, 9 890 eur, 2 401 dolarů a 6 000 chorvatských kun. Obžalovaný byl rozsudkem Vrchního soudu v Praze uznán vinným ze zločinu vydírání, dvojnásobného přečinu lichvy a přečinu nedovoleného ozbrojování. Odsouzený průběžně vyhrožoval poškozenému hrubým fyzickým násilím a zastrašoval ho zbraní. Rovněž přechovával v místě svého bydliště bez příslušného povolení samonabíjecí pistoli zn. WALTHER PP, ráže 7,65 mm Browning. Celkově po převodu cizích měn odvedl ÚZSVM v tomto případu na účet Ministerstva spravedlnosti částku 3 520 391 Kč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

13:44 Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se t…