ÚZSVM převzal pozemky po muži, zemřelém v Osvětimi

01.05.2021 22:30

Klatovské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových získalo celkem jedenáct pozemků v katastrálním území Zborovy a Velenovy. Jednalo se převážně o zemědělskou půdu a dále o lesní pozemky, vše v celkové výměře 52 019 m2. Hodnota majetku činila 51 320 korun.

ÚZSVM převzal pozemky po muži, zemřelém v Osvětimi
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

Do vlastnictví státu připadl tento majetek na základě dodatečného projednání pozůstalosti po muži, který se narodil v roce 1896, byl bezdětný a v roce 1942 byl transportován do Terezína. Z dochované terezínské pamětní knihy bylo zjištěno, že muž zemřel v roce 1943 v Osvětimi. Jelikož se nepodařilo najít dědice a k dědictví se na výzvu nikdo nepřihlásil, byly pozemky dle nesporného patentu vydány státu.

Veškeré pozemky se nacházejí v extravilánu obce Zborovy a sousedních Velenov. Sedm z nich, které jsou užívány k zemědělským účelům, bude převedeno Státnímu pozemkovému úřadu. Zbývající lesní pozemky převezme do své správy státní podnik Lesy ČR. Veškerý majetek tedy i nadále zůstane ve vlastnictví státu.

Nesporný patent je právní předpis, který platil v roce 1943 pro řešení pozůstalosti a dědických řízení. Konkrétně se jedná o Císařský patent č. 208/1854 ř. z. z 9. srpna 1854. Pozůstalost je i v dnešní době projednána dle právního předpisu, který platil ke dni úmrtí zůstavitele. Platnost nesporného patentu z roku 1854 zůstala až do 1. ledna 1951.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Porgram by mohl zřizovatelům škol ušetřit desítky milionů korun

17:17 MHMP: Porgram by mohl zřizovatelům škol ušetřit desítky milionů korun

Smíchovská střední průmyslová škola testuje program pro výuku kybernetické bezpečnosti.