ÚZSVM uhájil státu za letošní rok již 24 miliard korun

10.10.2017 14:49 | Zprávy

Právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uhájili státu od ledna do září letošního roku více než 24,2 miliardy korun. Zároveň bylo v letošním roce uzavřeno již 911 dohod o zastupování organizačních složek státu v soudních sporech.

ÚZSVM uhájil státu za letošní rok již 24 miliard korun
Foto: uzvsm.cz
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - logo

„Zastupování státu v majetkových sporech je jednou ze základních agend úřadu. Řešíme přes 10,5 tisíce právních jednání, v nichž hájíme více než 230 miliard korun. I přes to, že se jedná o mimořádně odborně náročnou činnost, máme vysokou úspěšnost přes 90 %. V tuzemských sporech zastupujeme výhradně vlastními zaměstnanci, disponujeme vysoce kvalifikovanými právními zástupci. Předávání majetkových sporů organizačních složek státu našemu úřadu proto představuje velký potenciál, jak daňovým poplatníkům šetřit prostředky, které by byly vynaloženy na externí právní kanceláře,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

V polovině z celkové částky přesahující 24 miliard korun šlo o pravomocné rozsudky a v polovině o zatím nepravomocné. K významným kauzám patřil například úspěch ve sporu se společností imAGE Alpha a.s., která po státu požadovala více než 14 miliard korun včetně úroků z prodlení. Obvodní soud pro Prahu 1 se ztotožnil s návrhem ÚZSVM a žalobu na náhradu údajné škody a ušlého zisku zamítl. Jednalo se o kauzu po bývalé Investiční a poštovní bance, resp. po České konsolidační agentuře. ÚZSVM také zvítězil ve sporu o 2,5 miliardy ohledně letadel FISCHER AIR. Dalším úspěchem bylo rozhodnutí o vrácení částky 327 milionů korun státu v kauze ProMoPro, ve které právní zástupci ÚZSVM zastupovali Úřad vlády na straně žalobce. Jednalo se o náhradu škody, která vznikla v návaznosti na státní zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU. Úspěšný byl také výsledek dvou sporů, ve kterých ÚZSVM zastupoval Ministerstvo spravedlnosti proti společnosti AZYS. Právní zástupci uhájili dohromady přes 4 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Chápu vás dobře, že byste podruhé vstoupili do stejné řeky a šly do vlády s ODS?

Po tom všem, co o ní tvrdíte, že jsou to kmotři? A proč se vlastně po volbách vůbec nerespektuje vůle občanů, proč podle vás nemá šanci být premiér ten, kdo volby vyhraje? Babiše volit nebudu, ale přijde mi, že jsou stejně volby zbytečné, že si to vy politici pak stejně zařídíte po svém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní muzeum: 100 pokladů, 100 příběhů

7:05 Národní muzeum: 100 pokladů, 100 příběhů

Právě probíhá výjimečná výstava vzácných klenotů císařských sbírek z Národního palácového muzea v Ná…